Jak wyciszyć mieszkanie?

Hałaśliwy sąsiad? Jest skuteczny sposób.

Słyszymy sąsiadów z góry, tych z dołu, z przeciwka. Budzą nas trzaskające drzwi na korytarzu, pralka sąsiadów, kosiarka trawników.

Jak się chronić przed hałasem?

Jak wyciszyć mieszkanie?

Aby znależć najlepsze roziązanie dla Waszego mieszkania, przypomnę najważniejsze zagadnienia.

Wyciszyc mieszkanie

Dobre warunki akustyczne powstają poprzez wyizolowanie pomieszczenia od hałasów dochodzących z zewnątrz oraz poprzez zapewnienie, że dźwięk wewnątrz będzie dobrze słyszalny. Nie mówię tu o stworzeniu w każdym mieszkaniu studia nagrań ani sali filharmonii, ale o zapewnieniu, że będziemy dobrze się słyszeć. W konsekwencji będziemy się wszyscy dobrze rozumieć.

IZOLACJA AKUSTYCZNA POMIESZCZEŃ

Jak wyciszyć mieszkanie, aby nie słyszeć radia u sąsiadów?

Jeżeli zadbał o to projektant Waszego domu, to macie szczęście, bo to on ma największy wpływ na Wasz komfort. Najlepszy izolator dźwięku to materiał o dużej masie, gęstości, czyli im grupszy strop żelbetowy, tym mniej słychać sąsiada z góry i z dołu. I nie pomogą tu żadne doklejane panele sufitowe, chyba że betonowe. A ściany? Podobnie. Jeśli zostały zbudowane z cegły dziurawki, bloczków gazobetonowych, innych porowatych i lekkich materiałów, izolacja jest to średnia. Aby poprawić izolacyjność ściany i sufitu najlepiej jest zastosować dodatkową ścianę z płyt gipsowo- kartonowych wypełnionych twarda, jak najgęściejszą wełną mineralną. Taka wełna pochłonie część dźwięków jakie docierają do nas od strony sąsiadów i na tym polega jej rola. Jeśli szukamy prawdziwego izolatora to możemy użyć blachy ołowianej, z uwagi na jej gęstość (ciężar). Są nawet gotowe płyty gk z fabrycznie przyklejoną blachą ołowianą. Bardzo ciężkie wiec skuteczne. Ale… Skuteczne tylko dla pewnych długości fal dźwiękowych! Cześć dźwięków nadal będzie docierać do wnętrza. Bardzo ważna sprawa to sposób montażu takich dodatkowych elementow, styki, połączenia, izolacje od konstrukcji budynku (za chwilę, dlaczego to tak ważne). Podobnie jak mostki termiczne, istnieją też mostki akustyczne. Nieszczelne połączenie może zniweczyć całą izolację akustyczną pomieszczenia.

Wyciszyc mieszkanie

DRZWI – WROTA dla HAŁASU

Najsłabsze miejsca dla przenikania hałasu do wnetrz, to drzwi i okna. Nowoczesne okna mają coraz lepsze parametry izolacyjności akustycznej i ich stosowanie jest wymagane normami, jednak dla drzwi wewnętrznych normy są jedynie zaleceniem, developer nie ma bezwzględnego obowiązku aby zapewnić wysoką klasę drzwi pod względem akustycznym. Renomowani producenci drzwi podają izolacyjność akustyczną swoich drzwi, niektóre mają w nazwie słowo „akustyczne”. Zasada jest ciagle ta sama, im cięższe, im wypełnienie ramy drzwi ma wyższą gęstość, tym lepiej drzwi wygłuszą hałas. Najtańsze drzwi w środku zrobione są z papieru, z takiej tekturki z dziurami. Te lepsze są z płyty MDF lub z otworowanej płyty pilśniowej, z litego drewna najlepsze. Można sprawdzić jakie mają właściwości akustyczne. Uszczelki, przylgi, montaż – mają również duże znaczenie dla akustyki.

Jest jeszcze hałas, nad którym zapanować najtrudniej. To tak zwane dźwięki uderzeniowe. Czyli jak ktoś wali młotkiem w ścianę to należy mu powiedzieć żeby zaczekał aż wyjdziemy z domu. A jeśli nad nami jest impreza w szpilkach, to należy się do niej przyłączyć. Lepszej rady nie ma.

Dźwięki uderzeniowe przenoszą się miedzy innymi przez konstrukcję budynku. Stąd tak ważny jest projekt i uwzględnienie wpływu zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych na akustykę. Hałas w mieszkaniu, w budynku, powoduje rownież przepływająca woda w instalacjach, powietrze w przewodach wentylacji, drgania budynku pochodzące z fundamentów, przenoszone na wyższe kondygnacje przez konstrukcyjne elementy. Wspominam o tym, aby pokazać Wam jak wiele czynników wpływa na nasz komfort akustyczny. Aby wyciszyc mieszkanie w gotowym budynku, w bloku, zrobimy tylko to, na co mamy wpływ.

Wyciszyc mieszkanie

KOMFORT AKUSTYCZNY POMIESZCZEŃ

Wiemy jak wyizolować pomieszczenie, zatem czas zadbać o zrozumienie mowy, muzyki, o komfort wewnątrz. Pudełka po jajach nie bedą potrzebne. Wystarczą miękkie meble, zasłony, poduszki. Dźwięk to fala, która odbija się od twardej powierzchni. Rozmawialiście kiedyś przez telefon z kimś, kto siedzi w wannie? Nic nie można zrozumieć. Dźwięk odbija się od twardych ścian, wraca do mikrofonu w różnych czasie, odbity od każdej sciany w innym momencie. Ale gdyby w tej łazience stała na środku miękka kanapa… We wnętrzu ważne jest aby dźwięk nie odbijał się i nie wracał do nas z opóźnieniem. Oczywiście tak sie dzieje, a nasze uszy są do tego przyzwyczajone, ważne jednak aby ten powrót odbitej fali dźwiękowej wytłumić. Miękkie materiały mile widziane, grube zasłony są świetnym pochłaniaczem dźwięków, a szklane ściany, kamienne i betonowe powierzchnie, odbijają dźwięk najlepiej.

PODSUMOWANIE

Jeśli sąsiad lubi słuchać głośnej muzyki i mamy inny gust, to byłoby najlepiej dla naszych uszu, aby to sąsiad wytłumił ten dziwięk u siebie w domu. Przed hałasem z instalacji, z rur, można sie zabezpieczyć obudowując piony, kanały, płytą gk i twardą wełną mineralną. We własnym domu mam wypchane szczelnie piony wodne wełną i sprawdza się. Nie słychać szumu wody. Aby wyciszyć mieszkanie, jeśli ktoś uczy sie grać na perkusji za ścianą, możemy u siebie zbudować przedściankę z płyty gk z zaaplikowaną płytą ołowianą. Wtedy nawet wełna nie będzie potrzebna. A jeśli po prostu chcemy mieć ciszę we własnym domu, a nie pomyślał o tym developer, pozostaje montaż przedścianki ze zwykłej płyty gk, z przestrzenią wypełnioną twardą wełną akustyczną. Dotyczy to tak ścian, jak sufitu. Zawsze przy tym dokładnie uszczelniamy połączenia specjalną taśmą akustyczną. Istnieje możliwość, że w doskonale wyizolowanym akustycznie wnętrzu, będzie nadal „głośno”. Takie wrażenie powstanie przy zbyt dużym pogłosie. Izolacja to jedno, a stworzenie komfortu wewnątrz to drugie zagadnienie.

Wyciszyc mieszkanie

Było bardzo skrótowo na obszerny temat. Piszcie w razie pytań na adres agata.sloma@omii.pl

Uwielbiam akustykę, mam na koncie projekty i realizacje studia nagrań do udźwiękowienia materiałów filmowych, studia filmowego, pokoi konferencyjnych i biur na otwartych przestrzeniach. Każdy projekt to inne zagadnienia akustyczne. Lubię dbać o komfort!

Pozdrawiam serdecznie

Agata

PS. Do tematu zainspirował mnie dzisiejszy wykład dr inż. Piotra Z. Kozłowskiego. Dziękuję!