Jakie kupić drzwi? Sekrety nie tylko hotelowe.

Posted by on Sierpień 22, 2016

Jakie kupić drzwi? Sekrety nie tylko hotelowe.

Dlaczego sekrety uciekają przez drzwi i jak temu zaradzić?

Zanim opowiem o tym, co warto wiedzieć, zanim wybierzecie drzwi, mała dygresja osobista. Właśnie wróciłam z wakacji. Gdy w sąsiednim pokoju ktoś rozmawiał przez telefon, słyszałam każde jego słowo oraz osoby "w słuchawce". Nie żartuję, nie było mi do śmiechu. Dodatkową atrakcją była szpara pod drzwiami na kilka centymetrów, a w zamku klasyczna dziurka od klucza. Czy nocowaliście w hotelu, w którym pomiędzy pokojami były drzwi? Wszystko jest w porządku, gdy takie drzwi są przebadane pod względem akustyki i zamontowane właściwie. Najlepiej gdy są to drzwi podwójne. Każdy ma swoje od swojej strony w pokoju. Ale nawet drzwi podwójne nie bedą stanowiły izolacji dla dźwięków, gdy nie spełnią kilku warunków.

Jak wybrać drzwi OMII

Drzwi chroniące sekrety.

Troche informacji technicznych, abyście mogli je wykorzystać urządzając własny dom.

Przypomnę, że najlepszym izolatorem dźwięków przenoszonych przez powietrze są materiały o dużej gęstości, po prostu im cięższe tym lepsze. Dlatego przez drzwi zbudowane z papieru będziemy słyszeć wiele słów. Przez drzwi zbudowane ze stali – usłyszymy najmniej.

Jeśli chodzi o izolację akustyczną w domu, najlepiej sprawdzą się drzwi z litego drewna, płyty wiórowej lub HDF. Drzwi z litego drewna mają przy tym wadę, ponieważ jak wszystko z litego drewna, mogą zmieniać swoje wymiary zależnie od wilgotności i temperatury otoczenia. Zimą, gdy ogrzewamy mieszkania, a powietrze jest suche, drewno wysycha. Gdy wilgoć wzrasta – drzwi rosną.

image 

Drzwi mogą być zbudowane z płyty wiórowej pełnej lub z otworami. To dobre solidne rozwiązanie, przy czym akustycznie lesze bedą drzwi z płyty pełnej. Takie drzwi są lżejsze od tych z litego drewna oraz stabilne wymiarowo. Dobrą alternatywą jest też trzon drzwi zbudowany z twardej płyty HDF

Jak wybrać drzwi OMII

Najgorsze i zdecydowanie nie polecam ich nikomu, to drzwi mające w środku tak zwany plaster miodu czyli tekturę. Jeśli chcecie wszystko słyszeć w drugim pokoju, wystarczy mieć takie właśnie drzwi z papieru. Tak wyglada tekturowy plaster miodu w drzwiach:

Jak wybrać drzwi OMII

Kolejna ważna sprawa w akustyce drzwi to uszczelki i ich zamocowanie. Drzwi z atestem akustycznym mają nawet taki system uszczelek, który po zamknięciu drzwi opada na podłogę, uszczelniając szczelinę.

A co z drzwiami przesuwnymi? Ładne są :-) Jeśli są zamocowane na ścianie, nie chowają się w niszy lub kasecie w ścianie, to akustycznie przegrywają z drzwiami klasycznie otwieranymi. Z racji sposobu działania, mają wokoło szczeliny, nie izolują zatem dźwięku. Lepsze bedą takie chowane w ścianie, mogą mieć wówczas uszczelki, bo skrzydło drzwi może przylegać do ściany lub do drugiego skrzydła.

Jak wybrać drzwi OMII Jak wybrać drzwi OMII Jak wybrać drzwi OMII

Dzwięki powietrzne, czyli takie takie jak mowa, przenoszone są przez powietrze i każda szczelina jest mostem przynoszącym dźwięk.

Czesto klienci pytają mnie dlaczego jest tak duża rozpiętość cen drzwi? Teraz już wiecie, że wpływa na to materiał i konstrukcja drzwi. Na cenę ma też wpływ rodzaj wykończenia powierzchni. Od najdroższych naturalnych materiałów, jak fornir drewniany lub kamienny (o kamiennym fornirze przeczytajcie tu http://omii.pl/fornir-kamienny/ ),  przez lakiery matowe i z połyskiem, w dowolnych kolorach, znacznie tańsze laminaty, aż po skrzydła pomalowane farbą taką, jak ściany lub pokryte tapetą. Do malowania farbą, taką jak ściany i do tapetowania, przeznaczone są drzwi w ukrytej ościeżnicy.

Jak wybrać drzwi OMII

Drzwi szklane to jeszcze inny rodzaj skrzydeł. Ich akustyka zależy od grubości szyby i sposobu montażu.

Jeszcze ramiak. Słowo to pojawia sie zawsze w sklepie, gdy zamawiajcie drzwi. Ramiak to ta część skrzydła, która biegnie po obwodzie, jest głównym elementem konstrukcji drzwi i to w nim osadzone jest wypełnienie (papier, płyta wiórowa). Ramiak może być z litego drewna, często bywa z płyt z przetworzonego drewna typu MDF i HDF. Drewniany jest lepszy. 

Wybierajcie drzwi z pełna świadomością. Z decyzją czemu drzwi bedą służyć w Waszym domu i jakie mają zadanie do spełnienia.

Nie każde drzwi muszą być izolatorem dźwięków. Bywają drzwi, których zadaniem jest dzielenie wizualne przestrzeni, tylko wizualne. Warto wiedzieć jaki mamy wybór.

Jak wybrać drzwi OMII

Pozdrawiam i zapraszam! Zaglądajcie, kolejne ciekawe artykuły wkrótce :-)

Agata

Wasza architektka