Spieki kwarcowe są lepsze od granitu?

Spieki kwarcowe to nowy materiał wykończeniowy, odporny na zarysowania, nie wchłania żadnych substancji, przy tym jest w 100% naturalny.

W poszukiwaniu najlepszego materiału na blat do kuchni trafiłam na spieki kwarcowe. Moja Klientka potrzebowała blat, który będzie łatwy do utrzymania w czystości, na którym można będzie postawić gorący garnek zdjęty z palnika, który długo będzie wyglądał tak jak na początku, czyli nie zarysuje się. W pierwszej chwili pomyślałam, że najlepszy będzie granit, który spełnia wszystkie wymienione wymagania.

projekt wnętrz Agata SłomaAgata Słoma_wnetrzaAgata Słoma_projekt wnętrz

Granit jest twardszy od marmuru i trudno go zarysować, jest odporny na wysokie temperatury. A jak z utrzymaniem w czystości? Granitowy blat wystarczy myć na bieżąco ciepłą wodą, w przypadku większych zabrudzeń można użyć płynu do mycia naczyń. Należy unikać środków chemicznych, szczególnie tych zawierających kwasy, ponieważ mogą zmatowić kamień. Granit impregnujemy raz na rok – tak poleca każdy dostawca kamienia. Impregnacja dodatkowo zabezpiecza granit przed przebarwieniami i nadaje połysk.

Marmurowy blat w kuchni

Czym granitowy blat różni się od blatu z marmuru? Twardością – marmur łatwiej zarysować – oraz odpornością na zabrudzenia. Na moim marmurowym blacie w kuchni największe szkody robi cytryna. Wino i kawa zmywanie na bieżąco nie zostawiają śladów, a sok z cytryny matuje blat i przypomina o kolejnej impregnacji. Na blacie marmurowym w łazience mogą być widoczne osady z mydła.

I wtedy na scenie pojawił się spiek kwarcowy. Spieki kwarcowe powstają ze sprasowanych i wypieczonych minerałów, takich jak piasek kwarcowy, skały granitowe, iły łupkowe oraz ceramiczne pigmenty. Można z nich zrobić blaty kuchenne, okładziny mebli, wyłożyć nimi podłogi i ściany w łazience. Nadają się też do zastosowania na zewnątrz, np. na podłogę tarasu i na elewacje. Występują w wielu kolorach, są błyszczące i matowe, gładkie i wzorzyste. Spieki mają grubości 7 mm, 5 mm, 3 mm. Najgrubsze stosowane są na blaty, 5 mm na podłogi, 3 mm na okładziny ścian i inne pionowe powierzchnie, fronty mebli, drzwi itp.

Spieki kwarcowe opinieSpieki kwarcowe opinieSpieki kwarcowe opinie

Czy spieki kwarcowe są lepszym materiałem na blaty niż granit?

O spiekach warto wiedzieć, że:

1. Obróbka, z racji twardości, jest trudna, wymaga przeszkolonej ekipy i specjalistycznego sprzętu – rosną koszty.

2. Występuje w płytach o wymiarach 1 x 3 metry. Sam materiał kosztuje mniej niż granit, lecz aby wykonać mały element należy kupić całą dużą płytę. Z drugiej strony można mieć podłogę i ściany z takich bardzo dużych płyt.

3. Aby uzyskać efekt blatu o grubości 4 cm należy doliczyć podkonstrukcję pod płyty.

W kuchni mojej Klientki koszt wykonania blatów ze spieków przewyższył koszt kamiennych blatów. Po analizie wielu czynników zdecydowaliśmy się wspólnie na blaty z… laminatu. Efekt pokażę Wam już niedługo, ciekawa jestem Waszych wrażeń.

Decyzja została przemyślana w oparciu o solidną wiedzę.

Nie zapominam o spiekach, może znajdzie się w kolejnym projekcie? Jak nie w kuchni to w łazience 🙂

Pozdrawiam

Agata

PS. Podobno spieki kwarcowe potraktowane ogniem pękają. Może ktoś sprawdzi?