Meble na wymiar

Czy meble zaprojektowane na wymiar i wykonane na zamówienie są droższe od mebli gotowych?

W pierwszej chwili mamy wrażnie, że meble według indywidualnego projektu, na wymiar, są dużo droższe. Pokażę Wam konkretny przykład. Spójrzcie na zdjęcie kuchni poniżej. Podoba Wam się?

agata słoma projekt kuchniAgata Słoma projektagata słoma kuchnia

Kuchnia jest duża, na planie litery C, zabudowana szafkami do pełnej wysokości pomieszczenia. Kosztowała 15 % więcej niż meble z IKEA.

SWOBODA WYBORU

Blaty i ściana nad blatem w kolorze dębu wykonane zostały z płyt laminowanych wysokiej jakości. Moi Klienci zapłacili za nie 1700 zł. Gdybyśmy wykonali blat i ścianę z naturalnego drewna, koszt wyniósłby 3500 zł. Jeśli elementy laminowane zamienilibyśmy na granitowe lub syntetyczne (Kerrock, Corian, Staron) to ich koszt wyniósłby ponad 10 000 zł i moi Klienci zapłaciliby za kuchnię dwukrotnie więcej. Projektując i wykonując meble na wymiar mamy wpływ na używane materiały, na każdy z elementów, zatem również na cenę zestawu mebli.

WYKORZYSTANIE PRZESTRZENI

W kuchni na zdjęciu jest dużo szuflad i szafek różnej wielkości, tak jak chcieli właściciele. Zabudowaliśmy całą dostępną przestrzeń. W narożniku kuchni jest obudowa pionu instalayjnego i ściany nie są idealnie prostopadłe. Zabudowę kuchni dopasowaliśmy do wnętrza w sposób, jakiego nie udałoby się osiągnąć, używając gotowych mebli w standardowych wymiarach.

TRWAŁOŚĆ

Znam wiele osób, które meble do zabudowy (czyli takie zamontowane na stałe do ścian) kupują gotowe, łącznie z meblami kuchennymi. To dobre rozwiązanie, zwykle najtańsze, jeśli urządzacie wnętrze na kilka lat. Zastanówcie się jak długo będziecie używać mebli kuchennych, szaf, mebli w łazience. Jeśli ponad 5 lat, to przyjrzyjcie się zawiasom, prowadnicom szuflad, narożnikom drzwi i szafek, materiałom, z których zrobiony jest korpus. Niektóre słabe elementy zauważycie gołym okiem, jak cienkie plastikowe nóżki pod szafkami, innych nie widać. Te inne cechy to gęstość płyt, z których wykonane są korpusy mebli. W płytach słabej jakości, czyli tych najtańszych, o małej gęstości, lekkich, wszelkie mocowania wyrabiają się z czasem. Znam przypadek, gdy wypadały szklane drzwi wiszącej szafki, bo wyleciały śrubki mocujące zawiasy, pozostawiając duże dziury w płycie. Takie niespodzianki to nie tylko dodtkowe koszty, ale też zagrożenie dla dzieci.

Zatem zwracajcie uwagę na jakość gotowych elementów i w razie potrzeby pytajcie o trwalsze rozwiązania. Trwalsze znaczy wówczas droższe, ale wiemy za co płacimy i decydujemy o tym świadomie.

WYGODA

Urządam wnetrza głównie po to, aby moim Klientom dobrze się żyło. Abyście mieli wygodnie i jeszcze raz wygodnie. Pięknie wychodzi przy okazji ; -) Meble na zamówienie mogą spełnić potrzeby lepiej niż meble gotowe. Nawet jeśli zapłacimy za nie trochę więcej, to zapłacimy właśnie za własną wygodę. Za to, że blaty w kuchni będą na takiej wysokości jak chcemy, że szuflady będą się wysuwać do końca, że wysokości półek dostosujemy do naszego ulubionego sprzętu. To już standardowa sytuacja, że przed zaprojektowaniem kuchni mierzę wysokości ekspresów do kawy, blenderów i garnków, których będziecie używać. Podobnie jest z garderobą i szafą.

Moim zdaniem największą zaletą mebli na zamówienie jest ich dopasowanie do dostępnej przestrzeni i jakość. Staram się tak projektować meble, aby ich cena odpowiadała możliwościom portfela Klientów i w ramach budżetu jaki przeznaczyli na meble, zaproponować najlepsze rozwiązania.

Podsumowując, meble zaprojektowane na wymiar mogą kosztować podobnie jak meble gotowe, choć mogą być też droższe. Cena mebli wiąże się z ich trwałością. Meble zrobione na zamówienie zawsze są lepiej dopasowane do dostępnej przestrzeni. W dokonaniu najlepszego wyboru pomoże Wam dobry projektant.

Rozmawiajcie i pytajcie o szczegóły.

Poniżej ostatnio zaprojektowane meble do salonu, w trakcie realizacji. Wykonawcą jest zaprzyjaźniona firma stolarska, bardzo solidna, zobaczcie efekty pracy. Kolejne zdjęcia wkrótce:

Agata Sloma OMII 4Agata Sloma OMII 3Agata Sloma OMII 2

I jeszcze pokażę Wam maleńką łazienkę, za to wygodną. Taką ją wymyśliłam:

Agata Sloma OMII

…a tak wygląda tuż przed przeprowadzką:

Agata Sloma OMII 5Agata Sloma OMII 7Agata Sloma OMII 10

Łazienka ma wymiary 1.75m x 1.85m, a zmieścił się w niej prysznic, wygodna umywalka i sporo szafek. Szafki są tutaj wcisnięte w każdy zakamarek. A przy tym jest ładnie i elegancko. Znowu się chwalę, ale naprawdę tak uważam : -)

To zobaczcie jeszcze kilka mebli, wykonanych na zamówienie według moich projektów. Każda kuchnia jest inna, tak jak różne są Wasze potrzeby! Łączy je to, że są wygodne. Wiecie już która była najdroższa, a która najtańsza?

agata sloma design 3Agata Słoma

agata słoma architekt

Meble warto również zaprojektować do pokoju dzieci. Zwykle mamy tam wiele funkcji do spełnienia i przy ograniczownej przestrzeni przyda się projekt specjalnie dla potrzeb Waszego malca. Na zdjęciu widzicie mały pokój dzieci, w któym zaprojektowałam całą ścianę wraz z łóżkiem. Łóżko ma wysuwaną szufladę z dodatkowym materacem, przydatnym gdy trzeba przenocować gościa.

agata słoma projektyagata słoma projekty

Jeśli chcecie zgłębić temat blatów do kuchni i osłonięcia ściany nad blatem, polecam artykuł: https://omii.pl/wygodna-kuchnia/

A jeśli chcecie poznać bliżej różnice pomiędzy blatem marmurowym a granitowym, zapraszam tutaj: https://omii.pl/spieki-kwarcowe-lepsze-od-granitu/

O tym, jak wybrać tapetę przeczytacie tutaj: https://omii.pl/jak-wybrac-tapete/

Do usłyszenia. Dzwońcie i piszcie 🙂

Agata

Wasza projektantka mebli bardzo wygodnych.

PS. Wszystkie projekty i zdjęcia: Agata Słoma