Jak urządzić mieszkanie tanio i ładnie?

Dzięki niewielkim budżetom powstają nowatorskie projekty wnętrz, pełne kreatywnych rozwiązań. Zobaczcie jak urządzić mieszkanie tanio i ładnie.

Jesteśmy przyzwyczajeni do pewnych sposobów wykończenia, a warto rozważyć inne – tańsze!

Moje propozycje:

1.       Garderoba zamiast szaf wbudowanych.

Zwykle stawiamy szafy wzdłuż ścian. Zamiast tego można wydzielić ścianą wygodną garderobę. Budując szafy płacimy najwięcej za drzwi, a w garderobie będą tylko jedne lub przy pomysłowej lokalizacji nie będzie ich wcale.

Agata Słoma_sypiania projekt mieszkania

Jeśli lubimy szafy wzdłuż ścian, można zamienić drzwi na zasłonę. Za zasłoną mogą znaleźć się relingi na wieszaki, półki i szuflady – jak w garderobie. Zasłona przy okazji wyciszy pomieszczenie i jak łatwo będzie zmienić nastrój w sypialni!

2.       Malowane ścian w łazience zamiast wykończenia glazurą.

Wspomniałam o tym w jednym z  poprzednich wpisów. Dostałam komentarze, że niektórzy obawiają się takiego rozwiązania.

Rozumiem to i wyjaśniam: jeśli ściany wykonane są z wodoodpornych płyt g-k (a jeszcze lepiej cementowych) lub wymurowane i zabezpieczone przeciwwilgociowo, a następnie pomalowane farbą przeznaczoną do pomieszczeń mokrych – sukces murowany. Można też położyć płytki ceramiczne na fragmencie ściany, tam gdzie kontakt z wodą jest największy – pod prysznicem, na fragmencie ściany z umywalką – a resztę wykończyć inaczej.

A co myślicie o ławce zamiast szafek i szafkach z odzysku?

 Agata Słoma_łazienka OMII_łazienka

3.       Niestandardowe meble kuchenne.

Najdroższe są szuflady, podnoszone drzwi szafek wiszących, szafki typu cargo i blat. Zauważcie, że gdy projekt kuchni zrobi Wam producent mebli lub jego przedstawiciel – będzie tam wiele szuflad, dużo wiszących szafek z drogimi zawiasami itp.

Mądra aranżacja mebli w kuchni pozwoli sporo zaoszczędzić.

A może zamiast typowej zabudowy wyszperacie pojemny kredens, obok postawicie wolnostojącą kuchnię i lodówkę? Szafki będą murowane, a blat wykończony kawałkami glazury… Polecam! Będzie niepowtarzalnie.

 

Agata Słoma architekt

Na kilku elementach nie opłaca się oszczędzać.

Najważniejsze z nich to:

1.       Drzwi.

Nie ważne jaką mają powierzchnię, czy są malowanie, pokryte okleiną naturalną lub sztuczną, ważne z czego są zrobione i jakie mają okucia. Te najtańsze są niestabilne, podatne na uszkodzenia, zmieniają kształt. Drzwi warto kupić później, ale lepsze. W moim domu przez dwa lata nie było drzwi pomiędzy pokojami, a w łazience wisiała gustowna zasłonka. Za to teraz mam piękne solidne drzwi na lata!

Warto też zastanowić się, które z drzwi mają wyizolować pomieszczenie akustycznie, a które tylko wizualnie. W tym drugim przypadku proponuję zastosowanie drzwi przesuwnych, są tańsze i można je zrobić na wiele sposobów.

Agata Sloma architekt

 

2.       Podłoga.

Materiałów na podłogę jest wiele – od paneli ze sztuczną powłoką imitującą drewno, przez panele z cienką warstwą drewna na wierzchu, parkiet, deski, mozaikę, parkiet przemysłowy, po gres, kamień, żywice, szlichty betonowe i inne.

OMII_podłoga

Materiały różnie zachowują się pod wpływem wody, mają różną odporność na uszkodzenia mechaniczne (piasek, szpilki, zabawki), wymagają odpowiedniej bieżącej konserwacji. Weźcie pod uwagę wszystkie czynniki, a najlepiej skorzystajcie z fachowej wiedzy projektanta. Wszystko po to, aby zaoszczędzić na wykończeniu wnętrza!

Więcej o posadzkach betonowych przeczytacie tutaj: https://omii.pl/beton-we-wnetrzu/

OMII_podłoga OMII_podłoga

W szukaniu niestandardowych rozwiązań Waszym sprzymierzeńcem jest projektant.

Znajdźcie takiego, który zrozumie Wasze potrzeby. Innowacyjność wymaga większego wysiłku, więcej czasu potrzeba na projekt. Warto! Koszt projektu zwróci się Wam wielokrotnie, a efekt będzie niepowtarzalny.

Zadbajcie o to, aby projektant spełnił Wasze marzenia.

Pozdrawiam!

Agata

PS. Zapraszam do oglądania codziennie nowych inspiracji na http://pl.pinterest.com/OMIIdesign/