Jak wybrać najlepsze, najwygodniejsze łóżko do sypialni
Pewnego razu obudziłam się w hotelu mokra jak mysz, od stóp po uszy ! W pokoju chłodno, co jest ? Następnej nocy efekt był ten sam. Nie pomogło otwarte zimą okno. Wyjaśnienie zagadki w tekście poniżej 😉
Opowiem Ci na co zwrócić uwagę wybierając łóżko najlepsze dla Twojego osobistego kręgosłupa (i ciepłoty ciała 🙂
Najprościej jest z wielkością, im większe tym wygodniej.
Szerokość łóżka
Jednoosobowe łóżka są produkowane w szerokościach 80 cm, 90 cm. Na 80 cm raczej trudno jest się wyspać, 90 cm wystarczy, ale dopiero 110 cm szerokości pozwala na wygodny sen. Osoby mające więcej niż 180 cm wzrostu ucieszą się z łóżka o długości większej niż 2 m.
Dwuosobowe łóżka są dostępne w sklepach w szerokościach od 140 cm. To zdecydowanie za mało na wygodny sen. Standardem jest szerokość 160 cm, ale jeśli macie w domu miejsce, warto kupić szersze.
Stelaż łóżka
Stelaż łóżka to ta część, na której leży materac. Popularne w sklepach są stelaże z listewek. To dobry pomysł, pozwala na wentylację materaca od spodu. Duża rozpiętość cen wynika z jakości drewna (wytrzymałości na połamanie!) i ze sposobu zamocowania. Warto zainwestować w lepszy, jeśli poza spaniem robicie w łóżku inne rzeczy.
Jeśli pod materacem jest pełna płyta, to materac nie oddycha, a to sprzyja utrzymaniu wilgoci i rozwojowi niepożądanych towarzyszy snu. Stelaż ma pozwalać oddychać materacowi, wpływa też na miękkość materaca.
Twardość materaca
Mamy naturalną skłonność do wybierania w sklepie łóżek zbyt miękkich, najlepiej byłoby pożyczyć łóżko do przetestowania. Są firmy, które pozwalają na taki test. Można w taki sposób przetestować łóżka lub sam materac i w razie potrzeby wymienić na inną twardość.
Najwygodniejsze łóżko to takie, które jest odpowiednio miękkie, nie za twarde i nie za miękkie. Im ktoś jest cięższy, tym może mieć bardziej twardy materac.
Porada praktyczna – jak wybrać łóżko
Połóżcie się na boku na materacu, sprawdźcie czy w tej pozycji ciało przylega do materaca. Jeśli w tej pozycji, na boku, z małą poduszką pod głową, możecie swobodnie włożyć rękę pod siebie na wysokości wcięcia w pasie, to znaczy, że jest za twardo. Jeśli musicie wciskać rękę, to jest zbyt miękko.
Miękkość materaca to jedno, drugą ważna sprawą jest jego konstrukcja i materiały, z których jest zrobiony.
Rodzaje materacy
Najlepiej sprawdzić doświadczalnie, który Wam osobiści pasuje najlepiej. W teorii sprawa wygląda tak:
Materace kieszeniowe
❤️ Dwie osoby mogą się na takim materacu wyspać i nie będziemy budzić współspacza przekręcaniem na drugi bok.
Materace kieszeniowe charakteryzują się tym, iż każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszeni z tkaniny i dzięki temu porusza się niezależnie – sprężyny są wyłącznie uciskane tam gdzie leży osoba, co pozwala na samodzielny ruch pomiędzy obiema stronami łóżka. Dodatkowym atutem jest to, że sprężyny działają na zasadzie sprzężenia zwrotnego odpowiednio wspierając ciężar ciała. Kieszenie pokrywane są różnymi rodzajami wypełnienia – od piankowych, poprzez lateksowe, aż po naturalne, jak wełna i bawełna.
Materace sprężynowe bonelowe
😉 Każdy ruch oznacza ruch całego materaca więc wszystkie dzieci, psy i koty mogą protestować.
To również materac zbudowany ze sprężyn, ale połączonych w siatkę, która swoją powierzchnią obejmuje cały materac. Bonele pokrywane są różnymi rodzajami wypełnień od syntetycznych do naturalnych. Ze względu na to, iż materace te składają się z jednej tafli sprężyn, ruch odczuwalny na całej powierzchni materaca.
Materace lateksowe
🌻 Surowiec potrzebny do produkcji materaca lateksowego uzyskuje się z drzewa kauczukowego. Większość materacy lateksowych jest wykonana z mieszanki naturalnego i syntetycznego lateksu (lateks naturalny jest surowcem bardzo drogim). Lateks równomiernie podpiera całe ciało, jest bardzo elastyczny i optymalnie dopasowuje się do kształtów ciała w każdym położeniu. Po zaprzestaniu nacisku materac wraca do oryginalnego położenia. Lateks jest materiałem bardzo trwałym.
Materace termoplastyczne
💦 Moja osobista ciepłota ciała nie pozwala na spanie na takim materacu.
Materace te dopasowują się do ciała pod wpływem ciepła, a nie nacisku – tak, jak to jest w przypadku materacy lateksowych. Materiał tu używany jest wykonany w pełni z elementów syntetycznych i chemicznych. Porowata struktura takich produktów zapewnia dobre krążenie krwi jak i efektywną wentylacje. Materace te ze względu na swoją charakterystykę powodują zwiększoną ciepłotę ciała.
Materace wysokoelastyczne (piankowe)
💰 Te materace są najtańsze.
Specjalna struktura pianki w połączeniu z systemem nacięć, zapewnia aktywną wentylację oraz odpowiednią elastyczność. Budowa materaca zapewnia dopasowywanie materaca do kształtu ciała i sprężystość.
Wykorzystanie tego tworzywa powoduje, że materace te są dość lekkie co ułatwia dbanie o nie poprzez ich obracanie. Pianka wysokoelastyczna posiada mniej jednolitą strukturę komórkową różniącą się od standardowej pianki, dzięki temu odzyskują swój pierwotny kształt dwa razy szybciej niż pianki standardowe. To również materac z elementów syntetycznych.
Jak wybrać łóżko – podsumowanie
🌟 Najbardziej lubię materace sprężynowe, kieszeniowe. Testuję je z powodzeniem od wielu lat. Najciekawsze jest to, że takie materace mogą być zrobione w 100% z naturalnych materiałów. To mój subiektywny wybór, wybierzcie swoje ulubione.
Porada praktyczna – jak wybrać łóżko
W czasie podróży warto zwrócić uwagę, jak dobrze nam się spało. Jeśli dobrze – sprawdźcie materac, jaką ma budowę, z czego jest zrobiony i co ma na wierzchu. Może ta wiedza przyda się przy zakupie łóżka 🙂
Co powiecie na spanie na wełnie, jedwabiu i kaszmirze?
💥 …a wszystko otoczone bawełną. Taki luksus w czystej postaci jest standardem dla najlepszych producentów łóżek. Zobaczcie jak wyglądają materace szwedzkiej luksusowej marki Hastens i brytyjskie łóżka z górnej półki:
Kieszonki ze sprężynami różnej wysokości, w bawełnianych woreczkach:
Pielęgnacja łóżka jest ważna
O materac należy dbać. Po pierwsze obracając go w trakcie użytkowania, we wszystkie strony, regularnie, najlepiej co miesiąc.
Po drugie stosując ochraniacze. Ochraniacze to przede wszystkim względy higieniczne. Pocenie się jest rzeczą ludzką. Bardzo ważna sprawa – podkładki też muszą oddychać. Podkładka lub ochraniacz kupiony w sieciowym dużym sklepie jest zbudowany z materiału nie przepuszczającego powietrza. Nie oddycha wtedy ciało ani materac. To z powodu takiej syntetycznej podkładki nie wrócę do hotelu, który był całkiem ładny, ale…
Pościel to też osobny temat. Naturalna, bawełniana, adamaszkowa, z bawełny satynowej, z bawełny czesanej, lniana… Takich szukaj w sklepach!
Bardzo się rozpisałam. Lubię spać i lubię się wyspać. Mogłabym jeszcze opowiedzieć o miękkich wysokich zagłówkach, o siniakach na nogach od drewnianych wystających desek wokoło materaca, o lampkach do czytania przy łóżku, o szufladach na pościel.
Kupujemy łóżko do sypialni – odpowiednio duże, z naturalnych materiałów, z pościelą w najlepszym gatunku i piękne. Takich zakupów Ci życzę.
Dużo ciekawych merytorycznych informacji znajdziecie na stronie
http://www.lozkahastens.pl/sekrety-snu/dane-odnosnie-snu/dane-osnie.html
Śpijcie dobrze we własnych łóżkach! Polecam też artykuł z pięknymi zdjęciami https://omii.pl/styl-we-wnetrzach/
Agata, Twoja architektka