Jak wyciszyć mieszkanie?

Skuteczny sposób aby wyciszyć mieszkanie

Słyszymy sąsiadów z góry, tych z dołu, z przeciwka. Budzą nas trzaskające drzwi na korytarzu, pralka sąsiadów, kosiarka trawników.

Jak wyciszyć mieszkanie?

Im grubszy i cięższy materiał – tym lepiej izoluje od sąsiada. Beton, ołowiane płyty, płyty g-k z kawałkami żelaza – to są materiały dobrze izolujące.

Wszystkie miękkie okładziny, panele, sufity z wełny, kanapy z poduszkami, zasłony – poprawiają słyszalność w środku (bo dźwięk się wielokrotnie nie odbija i go słyszymy lepiej).

Komplet tych działań, czyli izolacja + zmniejszenie ilości odbić, oznacza dobre warunki akustyczne.

Wyciszyc mieszkanie

Poradzę wam jak sobie radzić we wnętrzach, gdy nie zadbał o to projektant budynku.

Nie piszę tu o stworzeniu w mieszkaniu studia nagrań, ale o sytuacji gdy słyszymy za dużo. W projektach wnętrz często doradzam zastosowanie dodatkowego wyciszenia ścian – wszędzie tam gdzie chcemy mówić nie tylko szeptem, nie tylko w dzień : )

IZOLACJA AKUSTYCZNA POMIESZCZEŃ

Jak wyciszyć mieszkanie, aby nie słyszeć radia u sąsiadów?

Jeżeli zadbał o to projektant Waszego domu, to macie szczęście, bo to on ma największy wpływ na Wasz komfort. Najlepszy izolator dźwięku to materiał o dużej masie, gęstości, czyli im grubszy strop żelbetowy, tym mniej słychać sąsiada z góry i z dołu. I nie pomogą tu żadne doklejane panele sufitowe, chyba że betonowe 😉

A ściany? Jeśli zostały zbudowane z cegły dziurawki, bloczków gazobetonowych, innych porowatych i lekkich materiałów, izolacja jest to śrenia. Aby poprawić izolacyjność ściany i sufitu najlepiej jest zastosować dodatkową ścianę ze specjalnych akustycznych płyt gipsowo- kartonowych wypełnionych twardą, jak najgęściejszą wełną mineralną. Taka wełna pochłonie część dźwięków jakie docierają do nas od strony sąsiadów i na tym polega jej rola.

Jeśli szukamy prawdziwego izolatora to możemy użyć blachy ołowianej, z uwagi na jej gęstość (ciężar). Są nawet gotowe płyty gk z fabrycznie przyklejoną blachą ołowianą. Bardzo ciężkie wiec skuteczne. Ale…

Skuteczne tylko dla pewnych długości fal dźwiękowych! Cześć dźwięków nadal będzie docierać do wnętrza. Bardzo ważna sprawa to sposób montażu takich dodatkowych elementów, styki, połączenia, izolacje od konstrukcji budynku (za chwilę, dlaczego to tak ważne).

Podobnie jak mostki termiczne, istnieją też mostki akustyczne.

Nieszczelne połączenie może zniweczyć całą izolację akustyczną pomieszczenia.

Wyciszyc mieszkanie

DRZWI – WROTA dla HAŁASU

Najsłabsze miejsca dla przenikania hałasu do wnętrz, to drzwi i okna.

Nowoczesne okna mają coraz lepsze parametry izolacyjności akustycznej i ich stosowanie jest wymagane normami, jednak dla drzwi wewnętrznych normy są jedynie zaleceniem, developer nie ma bezwzględnego obowiązku aby zapewnić wysoką klasę drzwi pod względem akustycznym.

Renomowani producenci drzwi podają izolacyjność akustyczną swoich drzwi, niektóre mają w nazwie słowo “akustyczne”. Zasada jest ciągle ta sama, im wypełnienie ramy drzwi ma wyższą gęstość, tym lepiej drzwi wygłuszą hałas. Najtańsze drzwi w środku zrobione są z papieru, z takiej tekturki z dziurami. Te lepsze są z płyty MDF lub z otworowanej płyty pilśniowej, z litego drewna najlepsze. Można sprawdzić jakie mają właściwości akustyczne. Uszczelki, przylgi, sposób montażu – mają również duże znaczenie dla akustyki.

Jest jeszcze hałas, nad którym zapanować najtrudniej. To tak zwane dźwięki uderzeniowe. Czyli jak ktoś wali młotkiem w ścianę to warto mu powiedzieć aby zaczekał aż wyjdziemy z domu. A jeśli nad nami jest impreza w szpilkach, to należy się do niej przyłączyć. Lepszej rady nie ma.

Dźwięki uderzeniowe przenoszą się miedzy innymi przez konstrukcję budynku. Stąd tak ważny jest projekt i uwzględnienie wpływu zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych na akustykę. Hałas w mieszkaniu, w budynku, powoduje również przepływająca woda w instalacjach, powietrze w przewodach wentylacji, drgania budynku pochodzące z fundamentów, przenoszone na wyższe kondygnacje przez konstrukcyjne elementy.

Wspominam o tym, aby pokazać Wam jak wiele czynników wpływa na nasz komfort akustyczny. Aby wyciszyć mieszkanie w gotowym budynku, w bloku, zrobimy tylko to, na co mamy wpływ.

Wyciszyc mieszkanie

KOMFORT AKUSTYCZNY POMIESZCZEŃ

Wiemy jak wyciszyć mieszkanie poprzez jego wyizolowanie, zatem czas zadbać o zrozumienie mowy, muzyki, o komfort wewnątrz.

Pudełka po jajach nie będą potrzebne. Wystarczą miękkie meble, zasłony, poduszki.

Rozmawialiście kiedyś przez telefon z kimś, kto siedzi w wannie? Nic nie można zrozumieć. Dźwięk odbija się od twardych ścian, od wanny i wraca do mikrofonu w różnych czasie, odbity w innym momencie. Ale gdyby w tej łazience stała na środku miękka kanapa…

We wnętrzu ważne jest aby dźwięk nie odbijał się i nie wracał do nas z opóźnieniem. Oczywiście tak się dzieje, a nasze uszy są do tego przyzwyczajone, ważne jednak aby ten powrót odbitej fali dźwiękowej wytłumić. Miękkie materiały mile widziane, grube zasłony są świetnym pochłaniaczem dźwięków, a szklane ściany, kamienne i betonowe powierzchnie, odbijają dźwięk najlepiej i warto o tym pamiętać.

Jak wyciszyć mieszkanie w praktyce

  • Jeśli sąsiad lubi słuchać głośnej muzyki i mamy inny gust, to byłoby najlepiej dla naszych uszu, aby to sąsiad wytłumił ten dźwięk u siebie w domu.
  • Przed hałasem z instalacji, z rur, można się zabezpieczyć obudowując piony, kanały, płytą gk i twardą wełną mineralną. We własnym domu mam wypchane szczelnie piony wodne wełną i sprawdza się. Nie słychać szumu wody.
  • Aby wyciszyć mieszkanie, jeśli ktoś uczy się grać na perkusji za ścianą, możemy u siebie zbudować przedściankę z płyty g-k akustycznej lub z zaaplikowaną płytą ołowianą. Wtedy nawet wełna nie będzie potrzebna.
  • A jeśli po prostu chcemy mieć więcej ciszy we własnym domu, polecam montaż przedścianki ze zwykłej płyty gk, z przestrzenią wypełnioną twardą wełną akustyczną. Zawsze przy tym dokładnie uszczelniamy połączenia specjalną taśmą akustyczną.
  • Istnieje możliwość, że w doskonale wyizolowanym akustycznie wnętrzu, będzie nadal “głośno”. Takie wrażenie powstanie przy zbyt dużym pogłosie. Izolacja to jedno, a stworzenie komfortu wewnątrz to drugie zagadnienie.

Wyciszyc mieszkanie

Było bardzo skrótowo na obszerny temat. Piszcie w razie pytań na adres agata.sloma@omii.pl

Uwielbiam akustykę, mam na koncie projekty i realizacje studia nagrań do udźwiękowienia materiałów filmowych, studia filmowego, pokoi konferencyjnych i biur w otwartych przestrzeniach.

Każdy projekt to inne zagadnienia akustyczne. Dbam o Wasz komfort!

Pozdrawiam serdecznie

Agata Słoma