Kolory w domu

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów, aby zmienić wygląd każdego domu jest zmiana kolorów.

Wybór odpowiednich kolorów do dekoracji domu może wydawać się trudnym zadaniem.

Agata Słoma_kolory w domu

Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepsze kolory w domu:

Zdecyduj jaką atmosferę chcesz stworzyć, jak chcesz się czuć we własnym domu. To pierwszy krok do wyboru odpowiedniej gamy kolorów. Może właśnie teraz potrzebujesz ciepłej przestrzeni, która „otula” kolorami? A może lubisz pogodną energię poranka? Jeśli potrzebujesz ukojenia i spokoju  – jest na to wszystko sposób i odpowiedni zestaw kolorów!

Barwy wpływają na stan umysłu, dają konkretny efekt psychologiczny.

Agata Słoma_kolory w domu

Pragniesz zanurzać się w komforcie ciepłych klimatów? Wybierz kolory jesiennych liści, złoto, czerwienie, brązy, niektóre odcienie zieleni.

 Agata Słoma_kolory blog

Jeśli jesteś w momencie swojego życia, gdy Twoje galopujące myśli szukają spokojnej przystani, wybierz rozbielony błękit morza, biel, szarości oraz wszystkie kolory kwitnącego bzu.

Agata Słoma_kolory blog

Potrzebujesz energii o poranku? Wiosenne pastele to podstawa!

Wybraliśmy odpowiednią gamę kolorów i co dalej?

Wybierz kolor główny. Zakładając, że nie wymieniasz podłogi, główny będzie kolor ścian. Możesz go pożyczyć ze wzoru na tkaninie, dywanie lub tapecie w pokoju. Drugi odcień wykorzystaj na poduszki, zasłony, trzeci na akcesoria i dodatki. Proporcje następujące: główny kolor może stanowić 60 %, drugi odcień 30 %, dodatki to około 10 %. Przepis jak na ciasto, sprawdzony i działa. Istotne są połączenia kolorów i elementy takie jak cokoły przypodłogowe, listwy sufitowe, opaski drzwi. Wszystkie te elementy też można przemalować.

Agata Słoma_kolory w domu Agata Słoma_kolory w domu

Nie czujesz, że musisz pomalować wszystkie ściany w pokoju? Świetnie! Aby zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza, jeśli nie masz pewności co do wyboru koloru, pomaluj jedną ścianę w pokoju. Skutek jest natychmiastowy, a koszty jeszcze mniejsze.

Aby powiększyć przestrzeń w domu, pomaluj wszystkie ściany, które można zobaczyć w tym samym czasie, na chłodny kolor. Działa to doskonale w małych pomieszczeniach. Jeśli chcesz użyć bardziej żywych kolorów w pokoju, pomaluj ściany na kolor w chłodnym odcieniu, który wizualnie powiększy przestrzeń, a następnie pomaluj wnęki, detale dekoracyjne na głębszy kolor. Możesz go też użyć na opaski drzwi lub meble.

 Agata Słoma_kolory blog

Kolorami można skorygować proporcje wnętrz. Ciemniejszy kolor na oddalonej ścianie przybliży ją optycznie, można w ten sposób skrócić wydłużony pokój. Tę rolę spełniają też zasłony, stanowiące dużą plamę koloru we wnętrzu.

Dość ryzykowne jest dawanie rad przy wyborze kolorów, gdyż ten sam kolor może być postrzegany różnie przez różne osoby. Farba jest stosunkowo tania, zawsze można ściany przemalować.

Dodaj kolory do swojego życia, do dekoracji domu, niezależnie od budżetu!

Pozdrawiam ciepło

Agata

PS. O kolorach można opowiadać dużo, ale najlepiej sprawdzić je na własnej ścianie, w oświetleniu takim, jakie macie w domu, rano i wieczorem. Przymierzać je, jak ubrania w przymierzalani : ) Powodzenia!