Sofa w Blue Velvet – trendy sezonu

Kanapa, sofa, fotel, pufa… Jeśli nadszedł czas na zmianę obicia, podpowiadam aktualne trendy!

Agata Słoma blog

1. Odpowiednia tkanina obiciowa.

Blue Velvet! Tkanina obiciowa tego sezonu to welur. Ogłaszam koniec ery lnu o widocznym splocie i szarego filcu – tak popularnych w ostatnich latach. Na salony wchodzi błyszczący welur. Przyjemny, ciepły w dotyku, o intensywnych głębokich kolorach, wytrzymały i bardzo dekoracyjny. Matowym szarościom mówimy “dziękuję”, sztruks już dawno schował się do szafy, została jeszcze skóra ekologiczna… Zatem na obicia sofy w tym sezonie wybieram welur! Będzie potrzebny dobry tapicer.

Agata Słoma blogAgata Słoma blogAgata Słoma blog

2. Jaki wybrać kolor?

Zieleń, turkus, błękit, granat, fiolet – to sprawdzone kolory welurowych obić. Zobaczycie jak całe wnętrze odmieni się gdy tylko zmienicie obicie kanapy. Pod wpływem nowego koloru zmieni się kształt mebla. Bardzo lubię intensywne kolory, ale pomyślcie o takich, które sami lubicie najbardziej. Jeśli nie jesteście przekonani do tak dużej zmiany, zacznijcie od poduszek. Szlachetnym aksamitem lub velurem zastąpcie tej zimy bawełniane i satynowe poszewki. Podpowiedzią niech będą inspiracje:

Agata Słoma blogAgata Słoma blogAgata Słoma blog

Dla porządku dołączam kolory, które według znawców z instytutu Pantone będą kolorami najpopularniejszymi w tym roku: jasno różowy i jasno niebieski, w pudrowych odcieniach, zobaczcie sami:

Agata Słoma blog

3. Jaki wybrać kształt sofy?

W tym sezonie wróciły uwspółcześnione klasyczne modele, wszelkie odmiany Chesterfieldów, oraz modele inspirowane meblami z lat 50-tych. Jeśli zdecydowaliście się na zakup nowej kanapy, ważna będzie jej wielkość, kształt, głębokość, wysokość oparcia. Często widuję za duże kanapy we wnętrzach. Zazwyczaj wynika to z tego, że w sklepie nie mamy skali własnego domu. Sklep jest wielokrotnie większy i meble wydają się małe, mniejsze niż w naszym wnętrzu. Miarka lub centymetr bardzo są wówczas potrzebne – do zmierzenia miejsca w domu, przed wyjściem na zakupy.

Agata Słoma blogAgata Słoma blogAgata Słoma blog

Jeszcze jedna welurowa sofa, z rozmachem i w wersji glamour!

Agata Słoma blog

Powodzenia! Blue Velvet wzywa odważnych!

Pozdrawiam Was 🙂

Agata

PS. Ci specjaliści od kolorów z Pantone zainspirowali się moim artykułem z października, w którym pisałam że “Pudrowy róż i pastele mają się dobrze i wchodzą śmiało na salony, a Francuzi zaczynają pić herbatę (…).” Więcej wiadomości z Paryża tutaj: https://omii.pl/maison-objet-paris-2015/ 🙂