Wnętrze w stylu japońskim

Jak urządzić pokój w stylu japońskim?

To inspirujące pytanie zadała mi wczoraj Pani Kasia na facebookowej stronie OMII (www.facebook.com/OMIIarchitecture).

Wnętrze w stylu japońskim ma ścisły związek ze stylem życia i kulturą Japonii. Kulturą, której początki sięgają 10 tysięcy lat p.n.e.

Równowaga, porządek, spokój, skromność, prostota, szacunek do przyrody i obyczajów – wokół tych pojęć krąży estetyka japońskich wnętrz.

Agata Słoma - projekt

Jak wnieść trochę spokoju i harmonii do naszego domu?

Zobaczcie kilka sposobów:

Japanese_Room

1. Proste drewniane meble tuż nad podłogą.

Japoński dom jest minimalistyczny. W autentycznym japońskim wnętrzu jest niewiele mebli. Są nowoczesne, proste, jasne, wykonane z naturalnego drewna. Wszystko ma cel i miejsce. Meble są wielofunkcyjne, tak jak materac (futon), który rozłożony jest łóżkiem, a zgięty i spięty klamrą staje się fotelem. Podesty i stoliki kryją schowki na przechowywanie drobiazgów. Większość mebli znajduje się nisko nad podłogą, poduszki pełnią rolę siedzisk przy niskich stolikach. Inaczej niż w wielu naszych domach, meble odsunięte są od ścian, stoją na środku pomieszczenia, a komunikacja odbywa się dookoła.

japanese-home

2. Przesuwane parawany wypełnione z papierem ryżowym.

Ze względu na wysokie koszty budowy, domy japońskie są na ogół małe i mają wielu mieszkańców, każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest niezbędny. Zamocowane na szynach ściany można zależnie od potrzeb rozsunąć i otworzyć pomieszczenie na resztę domu lub zasunąć i cieszyć się prywatnością. Dodatkowo pięknie rozpraszają światło.

Autentyczny japoński ekran Shoji jest zwykle wykonane z cienkiego papieru ryżowego, w drewnianej ramie o charakterystycznym rysunku żeber. W nowoczesnej wersji zrobione są z tafli matowego szkła w drewnianej ramie.

w stylu japońskim

3. Klosze z papieru.

W domu światło jest zawsze rozproszone, czy to za ekranami Shoji, czy też bambusowymi żaluzjami. Podobnie światło sztuczne osłonięte jest kloszami z papieru ryżowego. Często zabudowuje się oświetlenie pod sufitem w prostokątnych niszach za matowym szkłem.

japan 

4. Odsłonięte okna.

Japońska kultura jest nasycona miłością i szacunkiem dla przyrody. Najlepszym sposobem, aby utrzymać silną więź ze światem zewnętrznym jest umożliwienie oglądania natury przez okna. Jeśli to tylko możliwe, okna pozostają osłonięte. Jedynie wtedy, gdy wpada przez nie ostre światło, zasłaniane są bambusową roletą lub lekkim panelem.

tatami

5. Kolory natury.

W zgodzie z naturalnym pięknem świata zewnętrznego, dominujące kolory to różne odcienie drewna, szarości kamieni, zieleń roślin. Neutralna paleta kolorów uzupełniona jest mocnym akcentem, np. pomalowaną na intensywną czerwień kolumną lub obrazem z japońskim motywem. Dodatkowy kontrast stanowią ramy przesuwnych ekranów i jasnego wypełnienia.

6. Starannie dobrane dodatki.

Kompozycja kwiatowa, storczyk w pięknej doniczce, zwój z kaligrafią, bambusowe drobiazgi, czarki do herbaty, jedwabny malowany parasol, maty tatami (z plecionej trawy igusa) na podłodze. Do tego relaksująca muzyka, najlepiej z kultowego odtwarzacza produkcji Muji.

Agata Słoma - projekt

Mniej znaczy więcej. Polecam bardzo odwiedziny w sklepie Muji. To esencja japońskiej prostoty i filozofii życia http://www.muji.com/.

Pani Kasiu, proponuję aby w pomieszczeniu znalazł się materac na drewnianym podeście lub wprost na matach tatami, niski drewniany stolik, poduszki do siedzenia. Naturalne tkaniny, len, bawełna w szarościach kamieni, odcieniach brązu, naturalnej bieli. Efektu dopełni akcent intensywnej czerwieni, fioletu, różu lub czerni. Proszę wyjrzeć przez okno i zobaczyć jakie jeszcze kolory może Pani wprowadzić do domu. Zamiast zasłon proponuję bambusową roletę, która pięknie rozproszy światło, a na lampach papierowe klosze. Może uda się zamontować przesuwny ekran i podzielić nim przestrzeń?

japan trees

Teraz już czas na muzykę z papierowego odtwarzacza CD i bulgotanie wody, która właśnie leci do wanny…

Pozdrawiam

Agata