Podłogi drewniane – jak wybrać najlepszą?

Jak odróżnić dobre podłogi drewniane od podłóg średniej jakości? Jaką wybrać podłogę w sklepie?

Wybór podłogi to decyzja na lata. Jest tak duży wybór na rynku, że podjęcie najlepszej decyzji może być kłopotliwe. Spotkałam się wczoraj z Klientką, która pragnie mieć w domu piękne i trwałe drewno na podłodze. Taka decyzja to już połowa sukcesu, ponieważ alternatyw dla drewana jest mnóstwo. 

Podłoga OMII

Zatem po kolei. Wsród podłóg drewnianych mamy podłogi z litego drewna lub z kilku połączonych warstw drewna.

LITE DREWNO

Z litego drewna możemy mieć piękne długie deski lub małe deszczółki, które ułożone po skosie dają klasyczny parkiet. Lite drewno to również wąskie listewki, znane jako parkiet przemysłowy. Podłogi takie z uwagi na grubość drewna można poddawać wielokrotnie renowacji. Wadą takiej podłogi może być jej naturalny skurcz – drewno pracuje i zmienia swoje wymiary pod wpływem wilgotności powietrza. Dlatego przy takim rodzaju podłogi szczególnie ważny jest gatunek drewna. Sprawdzajcie charakterystykę i dane techniczne drewna, takie jak skurcz i stabilność.

PODŁOGI DREWNIANE WARSTWOWE

Aby zapobiec kurczliwości drewna oraz aby zmniejszyć koszty produkcji wymyślono podłogi drewniane warstwowe. Wierzchnia warstwa drewna jest zrobiona ze szlachetnego drewna, a spodnia warstwa (jedna lub dwie) z mniej szlachetnego. Warstwy zespolone są ze sobą w formę paneli, w taki sposób, że włókna ułożone są poprzecznie względem siebie, co stabilizuje wymiary i zapobiega kurczeniu się paneli. Takie drewniane panele mają wierzchnią warstwę grubości od 3,0 do 6,6 mm – im grubsza tym lepsza podłoga. Warto też zapytać z jakiego drewna są warstwy pod spodem. Najtańsze i najpopularniejsze jest drewno iglaste, np. świerkowe. Lepsze będzie drewno liściaste, z uwagi na wiekszą odporność na odkształcenia. Podłogi drewniane warstwowe mają skurcz kilkakrotnie mniejszy od podłóg z litego drewna.

Agata Słoma podøogi

OLEJ CZY LAKIER

W sklepie sprzedawca zapyta Was jaką chcecie powierzchnię: lakierowaną, olejowaną, czy inną. Powierzchnia podłogi może być również szczotkowania – to ostatnio popularny sposób wykończenia powierzchni drewna. Zarówno podłogi lakierowane jak i olejowane można potraktować w produkcji szczotką. W efekcie wyraźniej widać słoje drewna, a podłoga nie jest idealnie gładka.

powierzchnia podłogi

O tym, czy lepszy będzie dla Was lakier, wosk czy olejowosk zdecyduje przeznaczenie podłogi. Jeśli chcecie ułożyć podłogę drewnianą w pomieszczeniu narażonym na kontakt z wodą lub z sokiem z buraczków, lepszy bedzie lakier. Jeśli zależy Wam na naturalnym kolorze drewna, a dzieci będą jeździły samochodzikami po tej podłodze – wybierzcie oleje i olejowoski. Podłogę lakierowaną łatwiej umyć, ale też zarysować. W każdym przypadku warto dbać o powierzchnię i do pielegnacji używać preparatów przeznaczonych specjalnie do rodzaju powierzchni.

WZORY PODŁÓG

Podłoga układana z litych desek oznacza duży wydatek i dużo czasu. Dobry parkieciarz to skarb, a skarb dużo kosztuje i nie należy go poganiać. Zdecydowanie szybciej i taniej układa się podłogi z warstwowych paneli. Można je przykleić do podłoża lub ułożyć bez klejenia (nazywamy taką podłogę “pływającą”). Są różne szkoły, ostatnio producenci częściej sugerują klejenie. Przy klejeniu zapytajcie koniecznie czy klej nie zawiera szkodliwych substancji lotnych. Rodzaj kleju zależy też od tego, czy pod spodem jest ogrzewanie podłogowe.

podłogi OMII

Najpopularniejsze wzory podłóg drewnianych to proste deski, klasyczny wzór w jodełkę i zdobywająca salony jodła francuska. Wzór jodły francuskiej znany jest od stuleci jako lity parkiet, a niedawno producenci paneli drewnianych włączyli ten wzór do swojej oferty.

podłogi agata słomapodłogi agata słomapodłogi agata słoma

FAZOWANE KRAWĘDZIE

Na zakończenie rysunkowej opowieści drobny szczegół, dający duży efekt. Fazowane czy proste krawędzie? Efekt fazowania dookoła każdej deski widać na zdjęciach poniżej.

podłogi drewnianepodłogi agata słomapodłogi agata słoma

Są jeszcze dekoracyjne moziki. I choć drewniana podłoga zwana “mozaiką” kojarzy mi się z tanią wersją parkietu z lat 80-tych, są jeszcze kunsztowne mozaiki pałacowe i piękne nowoczesne pomysły na łączenie drewna na podłodze.

agata sloma blog

Łączenie posadzki drewnianej np. z gresem to kolejny temat, na kolejny artykuł. Dziś spójrzcie na takie nietypowe połączenie:

podłogi OMII

Teraz możecie wybierać podłogi 🙂 Wiecie o co pytać sprzedawców. Wybierzcie taką, która Wam się najbardziej podoba, w wersji która najlepiej sprawdzi się w Waszym domu!

Jak zwykle jestem do dyspozycji – pytajcie, piszcie o czym chcecie przeczytać.

Planuję opisanie kolejnych strzałek z pierwszego rysunku, a o betonie już napisałam wcześniej: https://omii.pl/beton-we-wnetrzu/

Pozdrawiam Was.

Agata

PS. Aniu, dziękuję za inspirację do tego tekstu 🙂