Umowa z architektem wnętrz

Niezależnie czy zlecacie projekt biura, czy mieszkania, warto się dobrze umówić. Temat jest ważny i obszerny. Piszę w oparciu o własne doświadczenia, precyzyjnie, abyście mogli w praktyce wykorzystać tę wiedzę.

Umowa z architektem – o czym warto pamiętać?

To TY jesteś klientem i za Twoje pieniądze zostanie wykonana aranżacja wnętrz

To oczywiste stwierdzenie, a jednak warto o tym przypomnieć projektantowi. Podaj swój budżet, a obowiązkiem projektanta jest tak zaprojektować przestrzeń, abyś wydała tyle, ile planujesz.

Uzgodnienie takiej zasady na początku współpracy może być kluczowe dla dobrych wyborów i czasu wykonania projektu. Odpowiedzialność Architekta za budżet Klienta jest standardem we Francji, Wielkiej Brytanii. Warto o to zadbać.

Komu powierzyć wykonanie projektu – czego wymagać od projektanta, a czego od architekta

Projektant wnętrz – jest Twoim doradcą, przewodnikiem po świecie kolorów, mebli i dodatków.

Jeśli Twój projektant jest architektem – oznacza, że dodatkowo posiada inżynierską wiedzę techniczną, zapewni bezpieczeństwo użytkowania Tobie i innym, sprawdzi które ściany można wyburzyć, podpowie w kwestii przeróbek instalacji.

Architekt z uprawnieniami i doświadczeniem na budowie ma doświadczenie w komunikacji z wykonawcami na budowie, zna biegle przepisy Prawa budowlanego. Dodatkowo może nadzorować w Twoim imieniu prace ekip, prowadzić odbiory jakości prac i rozliczyć wykonawców.

Wybierzcie tak, abyście to Wy czuli się w pełni bezpiecznie.

Dokładny zakres pracy w umowie z architektem

W umowie z architektem wymieńcie pomieszczenia, które zlecacie do zaprojektowania.

Może będzie to całe mieszkanie lub dom, ale możecie też niektóre pomieszczenia wyłączyć z projektu.

Koncepcja projektu

Na początku architekt wnętrz przygotowuje koncepcję projektu.

Ten etap pracy jest dla mnie osobiście bardzo twórczy i wymaga bliskiej współpracy z Klientem. Robię co w mojej mocy, aby zrozumieć potrzeby Klienta, “wejść w jego buty”, poznać gust i przyzwyczajenia. Rozmawiamy, oglądamy zdjęcia innych wnętrz, wspominamy podróże i piękne miejsca.

Koncepcja projektu wnętrz obejmuje wstępny dobór materiałów wykończeniowych, propozycję kolorystyki wnętrz i główne założenia do projektu wnętrz. Może mieć różną formę, niektórzy robią wówczas wstępną wizualizację, inni plansze typu mood board.

Projekt wykonawczy

Podstawa projektu wykonawczego, czyli technicznego to rzuty pomieszczeń w skali 1:50, pokazujące układ ścian, niezbędne detale budowlane, przekroje a także wytyczne do instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Przeznaczenie projektu wykonawczego jest takie, aby każdy wykonawca na jego podstawie mógł wykonać wszystkie prace wykończeniowe od początku do końca.

Dla każdego pomieszczenia, które podlega projektowi, dostaniesz komplet rzutów pokazujących:

  • aranżację przestrzeni – układ mebli, komunikację
  • podłogi – ich rodzaje i połączenia
  • sufity – sufity podwieszone, blendy, nisze w suficie, karnisze na zasłony
  • elektrykę – lokalizacje lamp, włączniki, gniazda elektryczne, wypusty elektrycznych, podłogowe maty grzewcze
  • pozostałe instalacje – lokalizacje grzejników, klimatyzatorów, sterowników, czujników – zależnie od projektu

 

Składową projektu wykonawczego są też bardziej szczegółowe rysunki, pokazujące widoki ścian, zwane też rozwinięciami ścian oraz detale. Rozwinięcia są szczególnie ważne w łazienkach i kuchni. Na ich podstawie wykonawca wie jak dokładnie ułożyć płytki i wszystko co jest na ścianach.

Zestawienie materiałów wykończeniowych

Uzupełnieniem rysunków jest zestawienie wszystkich widocznych elementów wyposażenia, w tym:

  • materiały na ściany – farby, tapety, tynki dekoracyjne, panele drewniane, szklane i wszelkie inne
  • lampy – sufitowe, ścienne, wiszące, wolnostojące
  • drzwi – klamki, zawiasy, listwy, progi i inne detale
  • cokoły przypodłogowe
  • tkaniny – zasłony okienne i inne
  • elementy instalacji elektrycznej – gniazdka, włączniki, sterowniki, czujki
  • ceramika i armatura łazienkowa i kuchenna

Agata słoma architekt

Projekty mebli

Kolejny zakres pracy projektanta to projekty mebli wbudowanych, w tym meble kuchenne, garderoby, szafy, regały na książki itp. Projektant pomoże wybrać najbardziej optymalne wyposażenie i układ, poda dokładne wymiary, materiały wykończeniowe, kolory, sposób montażu i kluczowe dla estetyki detale. Na tej podstawie stolarz opracuje projekty warsztatowe, wykona i zamontuje meble. Takie meble robione na zamówienie mogą wydawać się drogie, a często jest odwrotnie. Dobierając odpowiednie materiały na korpus i fronty, możesz mieć znakomicie dopasowane meble o unikalnej funkcji, doskonale wykorzystujące dostępne miejsce. Takie meble na zamówienie szczególnie polecam do małych przestrzeni.

Dobór mebli ruchomych to kolejny element projektu. Od kanapy i łóżka po lampkę na stoliku nocnym, od zasłon w oknach po poduszki i narzuty. Zdecyduj czy chcesz, aby projektant wybrał wszystko i powiedz mu o tym na początku współpracy. Dobór mebli ruchomych to też praca do wykonania i podlega wycenie.

W umowie z architektem należy uzgodnić terminy

Ważne jest wspólne ustalenie kluczowych terminów. Wyjściowy może być termin przeprowadzki lub zakończenia remontu. Architekt wie z doświadczenia, ile czasu potrzeba na prace wykończeniowe i zależnie od tego ułoży harmonogram prac projektowych. Warto uzgodnić nie tylko terminy przekazania poszczególnych elementów projektu, ale też czasu na jego akceptację lub zgłoszenie uwag przez zlecającego.

  • czas start, czyli krok pierwszy – umowa z uzgodnionymi zasadami współpracy i zakresem projektu
  • czas dla Architekta na przygotowanie projektu
  • czas dla Klienta na opinie i komentarze
  • czas na rewizje projektu (umów się ile razy będziesz dawał komentarze – to mobilizuje do precyzji w komunikacji i konsekwencji)
  • czas na przygotowanie ostateczne wersji projektu

Polecam abyście uzgodnili wspólnie, co będzie oznaczać dla projektanta, jeśli nie zgłosisz uwag po umówionym czasie. Czy automatycznie będzie to oznaczać zatwierdzenie wszystkich pomysłów?

Jakie działanie będzie oznaczało Twoją zgodę na zaproponowane rozwiązania? Czy wystarczy rozmowa, czy podpis na rysunku?

Przed ostateczną decyzją zawsze możecie poprosić o szczegółowe wyjaśnienie rysunków, planów, o pokazanie próbek materiałów, przykładów podobnych realizacji.

  • Przetłumaczenie technicznej terminologii i rysunków na język zrozumiały dla Ciebie to element pracy projektanta.
  • Mów projektantowi o wszystkim co dla Ciebie ważne, pytaj, aż będziesz pewna tego, jak będzie wyglądało Twoje miejsce do życia.

Płatności

Dobrze mieć płatność podzieloną na raty i powiązać te raty z elementami projektu. Bardzo polecam zapisać te ustalenia w umowie, bo pamięć bywa zawodna. Uzgodnijcie co robicie w przypadku opóźnienia przekazania projektu lub płatności.

Prace dodatkowe w umowie z architektem wnętrz

Dodatkowym elementem umowy może być kompletny nadzór nad realizacją – czyli odbiór mieszkania wykończonego “pod klucz”

Nadzór nad pracami wykończeniowymi i wyposażeniem obejmuje wówczas:

a) przedstawienie/przygotowania kosztorysów prac i materiałów oraz przygotowanie harmonogramu  prac wykończeniowych

b) organizację prac wykończeniowych

c) pomoc w wyborze ekip i wykonawców poszczególnych etapów prac wykończeniowych

d) koordynowania prac wykonawców

e) sprawdzanie jakości wykonywanych robót oraz sprawowanie kontroli nad wykonawcami prac wykończeniowych pod kątem realizacji warunków umów zawartych z wykonawcami

f) potwierdzenie faktycznie wykonanych robót, usunięcia  wad oraz rozliczania prac nadzorowanych wykonawców

g) dokonywania zakupów materiałów  wykończeniowych oraz elementów wyposażenia wnętrz w imieniu i na rzecz Inwestora

h) negocjowania cen i rabatów na rzecz Inwestora

i) zapewnienie, o ile zaistnieje taka konieczność, konsultacji dotyczących projektów branżowych

Możesz zlecić wszystko lub to, co będzie Tobie pomocne

Nadzór tego rodzaju, jest pracą polegającą na zarządzaniu realizacją inwestycji. Rozpoczyna się już podczas projektowania i trwa do zakończenia prac wykończeniowych. Rozliczany jest na podstawie umowy zlecenia (nie jest umową o dzieło, tak jak w przypadku umowy o wykonanie projektu), płatności zwykle w ratach miesięcznych lub tygodniowych.

Na zakończenie

Umowa o projekt jest potwierdzeniem tego, na co się umawiamy. W umowie zapiszcie prostym językiem, co zrobi dla Ciebie projektant, w jaki sposób będziecie wprowadzać zmiany, jakie Ty masz obowiązki wobec projektanta. Czasem wystarczy zapisać to wszystko w mailu, czasem w formie umowy podpisanej prze obie strony. Umowa ustna też jest wiążąca i ma swoją moc prawną. W wielu krajach jest to powszechnie stosowana umowa. To kraje o wysokim stopniu zaufania społecznego i wzajemnej społecznej odpowiedzialności. Osobiście polecam zapisać główne elementy, takie jak terminy, zakres i wynagrodzenie. Pamięć potrafi robić psikusy.

Mamy różne sposoby komunikacji, warto o tym porozmawiać.

Ponieważ temat komunikacji jest obszerny – zachęcam do przeczytania artykułu, a szczególnie polecam go architektom: https://omii.pl/jak-rozmawiac-z-architektem/

O tym jak wybrać dobrego wykonawcę prac wykończeniowych przeczytasz tutaj: https://omii.pl/jak-wybrac-wykonawce/

Agata Sloma

Wasza architektka

Agata