Jak wybrać wykonawcę?

Jak wybrać wykonawcę i spać spokojnie

Porady praktyczne o tym jak szukać i znaleźć, z życia wzięte, sprawdzone na sobie i innych

Porady tutaj podpowiedzą Ci jak wybrać wykonawcę budowlanych prac wykończeniowych. O producentach mebli na zamówienie opowiem innym razem.

Dowiesz się tutaj co zrobić, aby czuć się bezpiecznie na swojej budowie

Dzwoni telefon, numer nieznajomy:

– Pani Agato proszę o ratunek!
– Co się stało?
– Wykonawca zrobił nam taki dziwny sufit w kuchni, jest wnęka po skosie, lampy w dziwnych miejscach. Nie chce tego poprawić. Co robić?
– Czy wykonał sufit zgodnie z projektem?
– Jakim projektem? Przecież powiedział, że nie potrzebuje projektu!

Wszystko co tutaj przeczytasz, dotyczy sytuacji, w której posiadasz projekt i jest to podstawa do pracy wykonawcy

Gdy założyłam własną firmę i zaczęłam realizować wnętrza dla indywidualnych klientów – zobaczyłam, że praktyki, które znam z największych budów w Polsce, są niemal zupełnie nie stosowane w realizacjach prywatnych domów. Podpisywanie umów jest wyjątkiem, a zapisy w nich dyktują wykonawcy.

Uważam, że prace wykończeniowe w mieszkaniu to podobne ryzyko dla właścicieli, jak budowa całego osiedla dla developera.

jak wybrać wykonawcę Warszawa

Typy wykonawców czasem spotykanych, których radzę omijać szerokim łukiem:

– przepraszam wszystkich dobrych wykonawców, to nie jest o Was 🙂

1. Typ “będzie na jutro”

Wykonawca, który na wszystko się zgadza: „Oczywiście Panie Kierowniku, będzie na jutro”, zamiennie z „Pani Kierowniczko” lub “Szefowo!”.

Jutro mówi, że jutro, a po miesiącu stwierdza, że się jednak nie dało, a poza tym to nie był jego zakres pracy.

2. Typ “jakbym dla siebie robił”

Poznałam kiedyś takiego wykonawcę  – robił prace dokładnie tak, jak w swoim domu. Dom buduje sobie już od 10 lat i końca nie widać.

3. Typ “dołożę wszelkich starań”

Na pytanie o termin odpowiada: “Dołożę wszelkich starań”. Żadnych konkretów, żadnych zobowiązań, a najgroźniejsza dla niego jest Umowa!

4. Typ “wszystkowiedzący”

Zapewnia, że zatrudnia specjalistów w każdej branży, a elektryka to pikuś. W rzeczywistości szuka elektryka gdy coś nie działa, bo zrobił sam, ale nie wyszło. Hydraulika poszukuje gdy przecieka WC, bo montował go po raz pierwszy, a glazurnika wypożycza od znajomych na dwa dni, aby skuł glazurę i ułożył nową, bo była „za trudna do ułożenia”.

W moim pierwszego własnym mieszkaniu – mozaika szklana Bizazza, wymarzona, na którą odkładałam długo – spłynęła ze ściany, a wykonawca zniknął. Dodatkowo gdy montował drzwi to zniszczył podłogę, bo robił to po raz pierwszy, a instrukcji nie lubił czytać.

5. Spryciarz-kombinator

Pamiętam wykonawcę, który miał firmę o długiej nazwie i opis bogatych doświadczeń zawodowych w internecie. Spryciarz kombinator wziął zaliczkę. Prace postępowały wolno, a za każdym razem gdy przyjeżdżałam na budowę, trafiałam na innych pracowników. Po 2 miesiącach niewiele prac zostało wykonanych, na budowie nie było nikogo, a szef zmienił swój numer telefonu.

Okazało się, że cała firma wykończeniowa składała się tylko z właściciela i strony internetowej z informacjami z sufitu. Właściciel codziennie przywoził pracowników z giełdy pracy, a oni rezygnowali po 1-2 dniach, z braku umiejętności i wsparcia. Znajoma moich klientów, która poleciła im tego wykonawcę, okazała się jego cichą wspólniczką.

Wykonane przez tych przypadkowych ludzi przeróbki instalacji elektrycznej były niebezpieczne.

Prace naprawiła i dokończyła prawdziwa ekipa, ale z powodu opóźnienia klienci musieli wynająć inne mieszkanie na kilka miesięcy. Inwestorzy ponieśli poważne koszty. Firma oszusta istnieje nadal, regularnie zmieniając nazwy.

Złota rada: Sprawdź ile osób zatrudnionych jest legalnie i na stałe w firmie Twojego wykonawcy

jak wybrać wykonawcę prac wykończeniowych Warszawa

Jak wybrać wykonawcę? Dużo rozmawiać i weryfikować informacje

  • Wykonawca z polecenia to najlepsza opcja, pod warunkiem, że znasz dobrze polecającego i macie takie same wymagania i wartości
  • Poproś o kontakt do kogoś jeszcze, zapytaj innego klienta o opinię o wykonawcy
  • Skonsultuj terminowość, jakość prac, komunikatywność, obieg informacji, porządek w rozliczeniach – to przykłady wartości, które mogą być istotne. Mamy różne doświadczenia i zwracamy uwagę na inne sprawy
  • Zapytaj o kwalifikacje szefa ekipy – pracownicy mogą się uczyć, ale nadzór i merytoryczne wsparcie to podstawa

Co robi dobry wykonawca?

  • Wycenia prace przed ich rozpoczęciem
  • Podpisuje z Tobą Umowę
  • Ma niezbędną wiedzę, doświadczenie, uprawnienia
  • Posiada własne narzędzia do pracy i środki transportu
  • Nie podejmuje decyzji za Ciebie
  • Nie zmienia rozwiązań projektowych bez uzgodnienia
  • Informuje na bieżąco o postępach prac i realizacji założonego harmonogramu
  • Wyjaśnia zakres prac swoim współpracownikom – często nie posługującym się wystarczająco językiem polskim
  • Wykonuje prace w ustalonym terminie

Warto pamiętać, że:

  • Nawet najlepsza Umowa nie zabezpiecza Cię przed stresem związanym z budową i wykańczaniem domu. Stres możesz jednak ograniczyć.
  • Solidnych wykonawców jest wielu, warto zaczekać na ich wolny termin. Dobry wykonawca nie ma wolnego terminu od jutra.
  • Zawsze możesz zapytać architekta o sprawy, które Cię zastanawiają lub niepokoją.
  • Realizacja wnętrz wymaga precyzyjnej koordynacji pomiędzy producentami i dostawcami rożnych elementów wyposażenia. To istotna cześć pracy Kierownika budowy lub Twoja – ustalcie swoje zakresy odpowiedzialności.
  • Ustal kto robi jakie zakupy i kiedy je dostarcza.
  • Przygotuj się na niespodzianki. Zdarzają się prawie zawsze. Taka gotowość pomoże Ci w podjęciu najlepszej i szybkiej decyzji – gdy będzie potrzebna.

Skąd to wszystko wiem i dlaczego się tak wymądrzam

Przez kilkanaście lat projektowałam i jednocześnie pracowałam na budowach. Na początku koordynowałam prace na budowie hotelu Hyatt, a gdy w projekcie wnętrz zza oceanu brakowało detali, rysowałam je na ścianach pokoi, pod czujnym okiem świetnych włoskich stolarzy.

Na budowie Złotych Tarasów w Warszawie przygotowywałam materiały przetargowe, dzieliłam kilkadziesiąt tomów projektów na zakresy prac, tak, aby na każdy zakres wybrać najlepszego wykonawcę, negocjowałam umowy, tworzyłam zasady dobrej komunikacji.

Następnie, pracując dla międzynarodowych firm specjalizujących się w doradztwie inwestycyjnym, zarządzam budowami biurowców, centów handlowych, hoteli. W międzyczasie skończyłam kolejne studia, Project Management na Akademii im. Leona Koźmińskiego. Zdałam też państwowy egzamin na Uprawnienia w branży Architektonicznej – do projektowania bez ograniczeń, zgodnie z pierwszym wykształceniem – Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

W imieniu generalnego wykonawcy, zarządzałam budową najwyższego budynku mieszkalnego w Europie – Złota 44 projektu Daniela Libeskinda, w Warszawie.

Dobrych praktyk w budownictwie, kontroli jakości, bezpieczeństwa i komunikacji, nauczyłam się współpracując z najlepszymi. Szwedzki oddział Skanska pozostaje moim wzorem do dziś.

Teraz dbam o Twój spokój 🙂

Agata Słoma – architektka,

która swoje szóste urodziny spędziła z tatą na budowie szpitala, bo montowane były właśnie windy. 🙂