Spieki kwarcowe

Spieki kwarcowe, wszystko czego nie powie Ci sprzedawca ani reklama

Moja Klientka potrzebowała blat odporny na zarysowania, który nie będzie wchłaniał żadnych substancji. Bla łatwy do utrzymania w czystości, na którym można będzie postawić gorący garnek zdjęty z palnika.

Idealny blat do kuchni poszukiwany!

W pierwszej chwili pomyślałam, że najlepszy będzie granit, który spełnia wszystkie wymienione wymagania i jest w 100% naturalny.

I wtedy na scenie pojawił się spiek kwarcowy…

Spieki kwarcowe są od kilku lat mocno reklamowane. Czytamy, że powstają ze sprasowanych i wypieczonych minerałów, takich jak piasek kwarcowy, skały granitowe, iły łupkowe oraz ceramiczne pigmenty.

Czy ten opis przypomina Wam coś?

Tak! Spieki kwarcowe mają taki sam skład jak gres – bo są gresem :- )

100 % naturalny materiał (kwarcowy), sprasowany i wypieczony (spiek) w bardzo wysokiej temperaturze.

Nazwę “spiek kwarcowy” wymyślili Włosi, gdy ich znakomite fabryki zaczęły produkować gresy w bardzo dużych formatach i o wyjątkowo małej grubości. Z powodu grubości płyty są naklejane na siatki – rodzaj zabezpieczenia.

spieki kwarcowe jaki blat do kuchni projektant wnętrz Warszawa

Z płyt spieków możemy zrobić blaty kuchenne, okładziny mebli lub wyłożyć nimi podłogi i ściany. Nadają się również do zastosowania na zewnątrz, np. na podłogę tarasu i na elewacje. Występują w wielu kolorach, są błyszczące i matowe, gładkie i wzorzyste.

Wzór – podobnie jak w przypadku większości gresów – powstaje poprzez nadruk wzoru.

Spieki mają grubości 120 mm, 7 mm, 5 mm, 3 mm. Najgrubsze stosowane są na blaty, 5 mm na podłogi, 3 mm na okładziny ścian i inne pionowe powierzchnie, fronty mebli, drzwi, itp.

Wróciliśmy na chwilę do kamieni naturalnych

spieki kwarcowe czy granit na blat architekt wnętrz Warszawa

Granit jest twardszy od marmuru i trudno go zarysować, jest odporny na wysokie temperatury.
A jak z utrzymaniem w czystości? Granitowy blat wystarczy że będziecie myć na bieżąco ciepłą wodą, w przypadku większych zabrudzeń możecie użyć płynu do mycia naczyń. Unikajcie środków chemicznych, szczególnie tych zawierających kwasy, ponieważ mogą zmatowić kamień. Granit impregnujemy raz na rok – tak poleca każdy dostawca kamienia. Impregnacja dodatkowo zabezpiecza granit przed przebarwieniami i nadaje mu połysk.

Dlaczego nie blatu z marmuru? Ponieważ marmur łatwiej uszkodzić – a wymagania były konkretne.

Mam blaty z marmuru od kilkunastu lat. Lubię w nich to, że nie są idealne i zmieniają się z czasem. W mojej kuchni największe szkody robi cytryna. Wino i kawa, gdy zmywam je na bieżąco, nie zostawiają śladów, a sok z cytryny matuje blat i przypomina o kolejnej impregnacji. Warto abyście wiedzieli, że na blacie marmurowym w łazience mogą być widoczne osady z mydła.

Czy spieki kwarcowe są lepszym materiałem na blaty niż granit?

O spiekach warto wiedzieć, że:

1. Obróbka, z racji twardości, jest trudna, wymaga przeszkolonej ekipy i specjalistycznego sprzętu – rosną koszty.

2. Występuje w płytach o wymiarach 1 x 3 metry. Aby wykonać nawet mały element, należy kupić całą dużą płytę. Z drugiej strony można mieć podłogę i ściany z takich bardzo dużych płyt.

3. Aby uzyskać efekt blatu o grubości 4 cm należy doliczyć pod-konstrukcję pod płyty.

W kuchni mojej Klientki koszt wykonania blatów ze spieków znacznie przewyższył koszt kamiennych blatów. Po analizie wielu czynników zdecydowałyśmy się wspólnie na blaty z… laminatu kompaktowego. Efekt pokażę Wam już niedługo, ciekawa jestem Waszych wrażeń.

Decyzja została przemyślana w oparciu o solidną wiedzę.

Nie zapominam o gresach, niezależnie jak się nazywają :- )

Może znajdą się w kolejnym projekcie? Jak nie w kuchni, to w łazience 🙂

Pozdrawiam

Agata