Ile kosztuje projekt wnętrz?

Wielu z Was pyta ile kosztuje projekt wnętrz

Odpowiadam zatem wszystkim: to zależy od tego, na co się umówicie, od zakresu pracy. Projekt składa się z wielu elementów. Możecie umówić się na wszystkie, kilka lub jeden wybrany element – zależnie od potrzeb i możliwości.

1. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ – KONSULTACJA

Możesz się umówić tylko na konsultację. Podczas godzinnego spotkania obejrzę projekt albo istniejący budynek, odpowiem czy można zmieniać istniejący układ ścian ze względów konstrukcyjnych, podpowiem jak zaaranżować przestrzeń, tak aby odpowiadała Twoim potrzebom. Odpowiem na Twoje pytania.

Konsultacja kosztuje od 650 zł – 1000 zł za spotkanie

2. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ –  KONCEPCJA PROJEKTU WNĘTRZA

Możesz zlecić wykonanie samej koncepcji projektu wnętrz. Zaproponuję Ci układ ścian, zaproponuję aranżację pomieszczeń, układ mebli, wyposażenie łazienek i kuchni. Pokażę Ci podobne w stylu wnętrza, powstanie spójny obraz całości. Zaproponuję kolorystykę wnętrz. Wszystko to w dwóch wariantach do wyboru.

Koncepcja projektu wnętrz kosztuje 80 zł /m2

ile kosztuje projekt wnętrz Warszawa

3. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ – PROJEKT WYKONAWCZY

Kolejnym krokiem jest opracowanie projektu wykonawczego – to podstawa pracy wykonawców.

Zawiera techniczne rysunki, precyzuje każdy element stałego wyposażenia, stanowi wytyczne do instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, jeśli potrzeba również do klimatyzacji i inteligentnego sterowania budynkiem. Na podstawie projektu wykonawczego każdy Wykonawcę powinien móc wykonać kompletne prace budowlane i wykończeniowe.

Elementem projektu wykonawczego jest zestawienie materiałów wykończeniowych.

Opracowanie projektu wykonawczego wnętrz kosztuje od 120 – 250 zł/m2

ile kosztuje projekt wnętrz architekt wnętrz Warszawa

ile kosztuje projekt wnętrz projektant wnętrz Warszawa

4. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ – PROJEKT PRZETARGOWY

Architekt może dla Ciebie przygotować materiały przetargowe – gotowe projekty i tabele materiałowe, z dokładną specyfikacją konkretnych materiałów i opisem rozwiązań.

Na podstawie projektu przetargowego możesz wybrać najlepszą ofertę na prace wykończeniowe.

Projekt przetargowy – cena do uzgodnienia, zależy od pozostałych zleconych prac.

5. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ – NADZÓR AUTORSKI

Nadzór autorski polega na bieżącej współpracy projektanta z Inwestorem, z Wykonawcami, na kontroli wykonywanych prac i bieżącym opiniowaniu rozwiązań zamiennych do projektu, zgłaszanych przez Wykonawców i Inwestora.

Koszt nadzoru można rozliczać się za każdą wizytę na budowie lub ryczałtowo za każdy miesiąc pełnionego nadzoru autorskiego. Koszt jednej godzinnej wizyty to 200 – 300 zł.

Nadzór autorski jest inną formą umowy niż projekt. Projekt jest dziełem i wynagrodzenie dotyczy dostarczonego dzieła, które jest efektem pracy projektanta, zgodnie z umówioną kwotą.

Nadzór to umowa zlecenie i wynagrodzenie zależy od czasu pracy projektanta.

6. PROJECT MANAGEMENT – czyli zastępstwo inwestycyjne

Pracą odmienną od nadzoru autorskiego jest zarządzanie realizacją inwestycji w imieniu Inwestora. Koszt pracy szacowany jest indywidualnie.

Polega na powierzeniu wszystkich prac związanych z organizacją budowy w ręce doświadczonego Project Managera i obejmuje:

a) przedstawienie/przygotowania kosztorysów prac i materiałów oraz przygotowanie harmonogramu  prac wykończeniowych;

b) organizację prac wykończeniowych;

c) pomoc w wyborze ekip i wykonawców poszczególnych etapów prac wykończeniowych;

d) koordynowania prac wykonawców;

e) sprawdzanie jakości wykonywanych robót oraz sprawowanie kontroli nad wykonawcami prac wykończeniowych pod kątem realizacji warunków umów zawartych z wykonawcami;

f) potwierdzenie faktycznie wykonanych robót, usunięcia zgłoszonych wad oraz rozliczania prac nadzorowanych wykonawców;

g) dokonywania zakupów materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia wnętrz w imieniu i na rzecz Inwestora;

h) negocjowania cen i rabatów na rzecz Inwestora.

Tym z Was, którzy znają mnie od niedawna opowiem, że w taki właśnie sposób zarządzałam realizacją centrum handlowego Złote Tarasy w Warszawie oraz najwyższego w Europie budynku mieszkalnego – Złota 44, a także wielu biur, restauracji i mieszkań.

6. ILE KOSZTUJE PROJEKT WNĘTRZ – PROJEKTY MEBLI

Projekty mebli wbudowanych to dodatkowe elementy projektu wnętrz. Można je wyliczyć indywidualnie albo wliczyć do kosztów projektu z góry i potraktować je jako ryczałt za projekty wszystkich mebli wbudowanych.

Meble wbudowane to takie, które na stałe są związane ze ścianami, czyli meble kuchenne, garderoby, wszelkie inne zabudowy na wymiar.

Poniżej zobaczcie przykładowe meble, które zaprojektowałam do gabinetu, pokoju i holu.

Urządzanie wnętrz to radość z tworzenia, ale też wielka odpowiedzialność.

W obrębie każdego z wymienionych elementów projektu, możesz wskazać wybrane pomieszczenia, np. kuchnię, salon, łazienkę i ograniczyć projekt do tych pomieszczeń. Wszystko zależy od Ciebie.

Niezależnie czy jest to projekt mieszkania, domu, biura, hotelu czy restauracji – elementy projektu są takie same. Zakres pracy to zawsze sprawa umowy.

Moim zadaniem jest pokazanie Ci możliwości i konsekwencji decyzji projektowych.

Korzystaj z całej wiedzy i doświadczenia projektanta, aby dostać wnętrze, jakiego pragniesz.

Jakiego TY pragniesz.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Koszty projektu za każdym razem będą dopasowane indywidualnie.

Im większa powierzchnia, tym tańszy koszt metra kwadratowego, przy czym projekt koncepcyjny stanowi około 40% wartości całego zakresu.

Przy powierzchni przekraczającej 150 m2 stawki zwykle maleją.

Koszt projektu małego mieszkania, do 50 m2 to większa kwota za m2.

Koszt projektu mieszkania do remontu będzie większy niż mieszkania w stanie developerskim.

Koszty projektów biur, restauracji, wnętrz komercyjnych kształtują się nieco inaczej i mają jeszcze większą rozpiętość kwot. Warto uzgodnić czy chcecie, aby architekt pomógł Wam wybrać również meble ruchome, dodatki (zasłony, poduszki, obrazki, lampy itp.). Od tego również zależy cena.

W niektórych przypadkach dodatkowym kosztem może być konsultacja konstruktora i projekt przebudowy konstrukcji. Dotyczy to sytuacji, gdy aranżacja wiąże się z ingerencją w elementy konstrukcji budynku.

Projekty wnętrz użyteczności publicznej (restauracje, hotele, sklepy, biura, salony kosmetyczne itp.) wymagają dodatkowych uzgodnień z rzeczoznawcami Sanepidu, BHP, ochrony pożarowej, jeśli potrzeba – z technologiem produkcji żywności. Uzgodnienia to koszt niezależny od projektu.

Zadaniem architekta jest poinformowanie Inwestora o wszystkich wymaganych prawem budowlanym konsultacjach i zaprojektowanie wnętrz zgodnie z przepisami.

Jeśli masz pytania, napisz na adres: agata.sloma@omii.pl

Zapraszam do współpracy :- )

Agata Słoma

architektka wnętrz z doświadczeniem, wiedzą i niezmienną pasją 🙂

O tym co uwzględnić w Umowie a architektem wnętrz i czego wymagać od projektanta przeczytajcie więcej tutaj: https://omii.pl/umowa-z-architektem-wnetrz/

Więcej o konsultacjach przeczytacie tu: https://omii.pl/konsultacje-architekta-wnetrz/

Zamieszczone projekty wnętrz i szkice są mojego autorstwa.