Umowa z architektem wnętrz

Niezależnie czy zlecacie projekt biura, czy mieszkania, warto się dobrze umówić. Temat jest ważny i obszerny. Piszę w oparciu o własne doświadczenia, precyzyjnie, abyście mogli w praktyce wykorzystać tę wiedzę.

Umowa z architektem – o czym warto pamiętać?

To TY jesteś klientem i za Twoje pieniądze zostanie wykonana aranżacja wnętrz

To oczywiste stwierdzenie, a jednak warto o tym przypomnieć projektantowi. Podajcie swój budżet, a obowiązkiem projektanta jest tak zaprojektować przestrzeń, abyście wydali tyle, ile planujecie.

Uzgodnienie takiej zasady na początku współpracy może być kluczowe dla dobrych wyborów i czasu wykonania projektu. Odpowiedzialność Architekta za budżet Klienta jest standardem we Francji, Wielkiej Brytanii. Warto zadbać, aby było tak i u nas.

Komu powierzyć wykonanie projektu – czego wymagać od projektanta, a czego od architekta

Projektant wnętrz – jest Waszym doradcą, pomocną dłonią, przewodnikiem po świecie kolorów, mebli i dodatków.

Jeśli projektant jest też architektem – oznacza, że dodatkowo posiada wiedzę techniczną, zapewni Wam bezpieczeństwo użytkowania, wskaże miejsca możliwe do przebudowy, podpowie w kwestii przeróbek instalacji.

Architekt z uprawnieniami i doświadczeniem na budowie daje Wam największą wygodę. Może dodatkowo nadzorować w Waszym imieniu prace ekip, prowadzić odbiory jakości prac i rozliczyć wykonawców.

Wybierzcie tak, abyście czuli się w pełni bezpiecznie.

Dokładny zakres pracy w umowie z architektem

Zakładając, że po konsultacji z architektem zdecydowaliście się na zamówienie projektu i że spośród kilku koncepcji wybraliście tę, która Wam w pełni odpowiada, możecie zdecydować do jakiego momentu potrzebujecie pomocy.

W umowie z architektem wymieńcie pomieszczenia, które zlecacie do zaprojektowania. Może będzie to całe mieszkanie lub dom, ale możecie też niektóre pomieszczenia wyłączyć z projektu.

Podstawa projektu to rzuty pomieszczeń w skali 1:50, pokazujące układ ścian, wytyczne do instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Dla każdego pomieszczenia, które podlega projektowi, powinniście dostać opis podstawowych materiałów wykończeniowych wraz z kompletem rzutów:

– rzut aranżacji,

– rzut podłogi,

– rzut sufitu.

rzut architektoniczny

Widoki kuchni Agata Słoma

Następny krok to bardziej szczegółowe rysunki, pokazujące widoki ścian, zwane często rozwinięciami. Rozwinięcia takie są szczególnie ważne w łazienkach i kuchni. Uzupełnieniem rysunków jest zestawienie wszystkich widocznych elementów wyposażenia, w tym:

– lampy sufitowe, ścienne, wiszące, wolnostojące,

– cokoły przypodłogowe, detale łączenia różnych rodzajów posadzek,

– sposób mocowania zasłon, ewentualne sufity podwieszone, blendy, nisze w suficie itp.,

– gniazdka, włączniki elektryczne,

– drzwi, klamki, rodzaj zawiasów i listew maskujących,

– ceramika i armatura łazienkowa i kuchenna.

Agata słoma architekt

Kolejny zakres pracy projektanta to projekty mebli wbudowanych, w tym meble kuchenne, garderoby, szafy, regały na książki itp. Projektant pomoże wybrać najbardziej optymalne wyposażenie i układ, poda dokładne wymiary, materiały wykończeniowe, kolory, sposób montażu i kluczowe dla estetyki detale. Na tej podstawie stolarz opracuje projekty warsztatowe, wykona i zamontuje meble. Takie meble robione na zamówienie mogą wydawać się drogie, a często jest odwrotnie. Dobierając odpowiednie materiały na korpus i fronty, można mieć znakomicie dopasowane meble o unikalnej funkcji za cenę regału w popularnym sklepie.

Dobór mebli ruchomych to kolejny element projektu. Od kanapy i łóżka po lampkę na stoliku nocnym, od zasłon w oknach po poduszki i narzuty. Zdecydujcie czy chcecie, aby projektant wybrał wszystko i powiedzcie mu o tym na początku współpracy.

W umowie z architektem należy uzgodnić terminy

Ważne jest wspólne ustalenie kluczowych terminów. Wyjściowy może być termin przeprowadzki lub zakończenia remontu. Architekt wie z doświadczenia, ile czasu potrzeba na prace wykończeniowe i zależnie od tego ułoży harmonogram prac projektowych. Warto uzgodnić nie tylko terminy przekazania poszczególnych elementów projektu, ale też czasu na jego akceptację lub zgłoszenie uwag przez zlecającego.

Polecam abyście uzgodnili wspólnie, co będzie oznaczać dla projektanta, jeśli nie zgłosicie uwag po umówionym czasie. Czy automatycznie będzie to oznaczać zatwierdzenie wszystkich pomysłów?

Jakie działanie będzie oznaczało Waszą zgodę na zaproponowane rozwiązania? Czy wystarczy rozmowa, czy podpis na rysunku?

Przed ostateczna decyzją zawsze możecie poprosić o szczegółowe wyjaśnienie rysunków, planów, o pokazanie próbek materiałów, przykładów podobnych realizacji.

Przetłumaczenie technicznej terminologii i rysunków na język zrozumiały dla Was to element pracy projektanta.

Mówcie projektantowi o wszystkim co dla Was ważne, pytajcie, aż będziecie pewni tego, jak będzie wyglądało Wasze miejsce do życia.

Płatności warto uwzględnić w umowie z architektem wnętrz

Dobrze mieć płatność podzieloną na raty i powiązać te raty z elementami projektu. Bardzo polecam zapisać te ustalenia w umowie, bo pamięć bywa zawodna.

Uzgodnijcie co robicie w przypadku opóźnienia przekazania projektu lub płatności.

Dodatkowym elementem umowy może być kompletny nadzór nad realizacją – czyli odbiór mieszkania wykończonego “pod klucz”

Nadzór nad pracami wykończeniowymi i wyposażeniem obejmuje wówczas:

a) przedstawienie/przygotowania kosztorysów prac i materiałów oraz przygotowanie harmonogramu  prac wykończeniowych;

b) organizację prac wykończeniowych

c) pomoc w wyborze ekip i wykonawców poszczególnych etapów prac wykończeniowych,

d) koordynowania prac wykonawców;

e) sprawdzanie jakości wykonywanych robót oraz sprawowanie kontroli nad wykonawcami prac wykończeniowych pod kątem realizacji warunków umów zawartych z wykonawcami ;

f) potwierdzenie faktycznie wykonanych robót, usunięcia  wad oraz rozliczania prac nadzorowanych wykonawców;

g) dokonywania zakupów materiałów  wykończeniowych oraz elementów wyposażenia wnętrz w imieniu i na rzecz Inwestora;

h) negocjowania cen i rabatów na rzecz Inwestora;

i) zapewnienie, o ile zaistnieje taka konieczność, konsultacji dotyczących projektów branżowych.

Możecie zlecić wszystko lub to, co będzie Wam pomocne

Nadzór rozpoczyna się już podczas projektowania i trwa do zakończenia prac wykończeniowych. Rozliczany jest na podstawie umowy zlecenia (nie jest umową o dzieło, tak jak w przypadku projektu), zwykle w ratach miesięcznych lub tygodniowych.

Komunikacja bywa trudna

Zdarzyło mi się, mieć Klienta, który nie lubił używać poczty elektronicznej. Miał adres i skrzynkę, ale zwyczajnie nie lubił z niej korzystać. Innym razem Klientka powiedziała mi, że ma tak dużo pracy w ciągu dnia, że woli abym wysyłała pytania mailem, a ona wieczorem w wolnej chwili będzie mi odpowiadać, też mailem.

Mamy różne sposoby komunikacji, warto o tym porozmawiać.

Ponieważ temat komunikacji jest obszerny – zachęcam do przeczytania artykułu, a szczególnie polecam go architektom: https://omii.pl/jak-rozmawiac-z-architektem/

 

Agata Sloma

Wasz inżynier, Agata.

 

Polecam artykły na portalu Murator: http://muratordom.pl/wnetrza/projekty-i-aranzacje/architekt-wnetrz,74_7890.html

Przykładowa umowa na Money.pl: http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/umowa;z;architektem;wnetrz,81,3059,dokument.html?zobacz