Jak urządzić małe mieszkanie

Jest kilka sprawdzonych sposobów na to, jak urządzić małe mieszkanie aby było wygodne, funkcjonalne i ładne.

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na urządzenie niewielkiej przestrzeni:

1. Zasada numer jeden to wielofunkcyjne meble. Pamiętacie półko-tapczan w mikroskopijnych pokojach w blokach? To świetny przykład mebla, który zmienia swoją funkcję. Podobnych rozwiązań jest całkiem spory wybór.

małe mieszkanie blog OMII

2. Wykorzystajcie przestrzeń pod łóżkiem –  to niemal obowiązek w małych mieszkaniach.

małe mieszkanie blog OMIImałe mieszkanie blog OMII

3. Sypialnia ograniczona do minimum – niewiele większa od łóżka, na podwyższeniu, aby zrobić schowek pod materacem. Jak urządzić małe mieszkanie aby było przytulne? Dokładnie tak!

małe mieszkanie blog OMII

4. Miejsce do pracy może być całkiem małe, ważne aby było dobrze zorganizowane i wyposażone w gniazdka elektryczne.

małe mieszkanie blog OMIImałe mieszkanie blog OMII

5. Stoliki typu 3 w jednym – zależnie od potrzeb mamy jeden lub więcej, wyjmując kolejne mniejsze stoliki spod większego. Dobrze jest móc zmienić wysokość stołu, a stołki mogą się stać małymi stolikami do kawy jeśli mają prostą klasyczną formę.

małe mieszkanie blog OMII

6. Nawet w najmniejszym mieszkaniu warto znaleźć miejsce na pralkę wydzieloną od reszty mieszkania. Uwolnijmy łazienki od prania, proszków i deski do prasowania. To będzie miejsce na wszystkie środki czystości, odzyskamy w ten sposób zakamarki łazienki, kuchni i przedpokoju.

małe mieszkanie blog OMII

7. Skoro uporaliśmy się funkcją, pozostało tylko powiekszyć przestrzeń optycznie. Tam, gdzie to możliwe zrezygnujcie z drzwi, im więcej widzimy stojąc w jednym miejscu, tym mieszkanie sprawia wrażenie większego.

8. Jasne kolory to podstawa, najlepiej chłodne pastelowe odcienie – optycznie powiększą przestrzeń. Podłoga też najlepsza będzie jasna i jednolita w całym mieszkaniu, poza łazienką. Jeśli łączycie dwa rodzaje podłogi w jednym pomieszczeniu, np. w otwartej kuchni, warto dobrać podobny kolor do koloru podłogi w reszcie pokoju.

małe mieszkanie blog OMII

9. Lustra to sprawdzony sposób – najlepiej tam gdzie jest najciemniej. Za pomocą luster powiększymy sprytnie mały przedpokój lub korytarz. Zrezygnujcie z ram luster w małych przestrzeniach.

10. Zasłony to całkiem spory kawałek przestrzeni. W małych mieszkaniach sprawdzają się najlepiej gładkie zasłony, w kolorze zharmonizowanym z resztą pomieszczenia. Zróbcie zasłony takie same w każdym oknie.

Światło to temat na kolejny obszerny artykuł! W małym mieszkaniu jest tak samo ważne, jak w każdej innej przestrzeni. O tym jak najlepiej oświetlić mieszkanie napiszę wkrótce.

małe mieszkanie blog OMII

Spójrzcie na ten plan mieszkania o powierzchni 49 m2 projektu Home Designing. Jest tu wszystko czego potrzebują dwie osoby. Zdjęcia tego mieszkania znajdziecie tutaj: http://www.home-designing.com/2014/10/2-simple-super-beautiful-studio-apartment-concepts-for-a-young-couple-includes-floor-plans

Na zakończenie kilka słów bardzo osobistych. Mieszkaliśmy w mieszkaniu o powierzchni 42m2 gdy urodziła się nasza córka. Było tam wszystko czego potrzebowaliśmy do szczęścia. Wspominamy wygodny stół w różnych odsłonach, który zmieniał funkcję zależnie od pory dnia. Były kwiaty w wazonie i na parapecie, balkon urządzony do bezpiecznej zabawy i do tego piękny widok z okna.

Nasze małe mieszkanie było ładne, przytulne, funkcjonalne i pełne ciepła. Takiego Wam życzę!

Agata

PS. Na Pintereście stworzyłam nową tablicę z pomysłami na małe mieszkanie. Będę tam na bieżąco dorzucać nowe inspiracje, zapraszam: https://pl.pinterest.com/OMIIdesign/small-interior/