Jak urządzić wnętrza hotelu?

Neutralny czy oryginalny? Wygodny czy piękny? Jak urządzić wnętrza hotelu ?

Urządzanie hoteli było tematem seminarium, które poprowadziłam podczas targów WorldHotel 2016.

Dziękuję za wszystkie Wasze pytania i komentarze, dzięki Wam, drodzy Właściciele hoteli, jestem jeszcze lepszą projektantką. Poniżej 7 sposobów na udane wnętrze. Zobaczcie jak inni dają się zapamiętać i wyróżniają spośród podobnych do siebie wnętrz hotelowych.

1. KOLOR w hotelu

Dużo kolorów w prostych formach, dzięki temu nie czujemy nadmiaru (pamiętajcie – albo dużo kolorów, albo form). Zdecydujcie jaką paletą barw się posługujecie – chłodną czy ciepłą. Potem konsekwencja w doborze dodatków. Wnętrza hotelu nie mogą przytłaczać nadmiarem, gdyż wówczas sprawiają wrażenie zabałaganionych.

Wnetrza hoteli

Tutaj wiodący jest kolor ciepłego drewna, naturalnej gliny, cegła. Fotel to tylko akcent.

Wnetrza hoteli

Powyżej widzicie chłodną zieleń, bardzo modną, dającą wrażenie czystości.

Poniżej energetyczna pobudka w zdecydowanie cieplej palecie kolorów.

Wnetrza hoteli

2. ELEGANCJA I WYRAFINOWANIE we wnętrzu

Coś dla wielbicieli klasyki. Szarości i kolory drewna, do tego klasyczne formy mebli w stylistyce z lat 60-tych, paleta barw ograniczona do minimum. Uwaga – niezbędnym warunkiem powodzenia takiego wnętrza – jest jakość użytych materiałów.

Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli

3. BIAŁO czyli czysto w hotelu

Dzięki odcieniom bieli na ścianach i meblach wnętrza są pełne światła (wzór na dywanie i układ poduszek to kontekst miejsca – hotel jest w Maroko), biel kojarzy się z czystością i jest też synonimem luksusu. Takie wnętrze wymaga dbałości i utrzymania w czystości, wiec jakość materiałów ma duże znaczenie.

Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli

4. JEDEN KOLOR + AKCENT

Ten sposób na udane wnętrze zawsze działa, ale akcent to akcent, ma go być mało, inaczej przestanie być akcentem. Tutaj jeden kolor bazowy występuje w różnych fakturach. Jeśli byliście na targach World Hotel, to zauważyliście zapewne, że w Strefie Designu Omii akcentem był złoty szezlong.

Wnetrza hoteli

5. SKROMNIE we wnętrzu hotelu, ale nie przypadkowo

Konsekwentna paleta kolorów, do tego przemyślane formy i detale, nic tu nie jest przypadkowe, wrażenie skromności zostało wywołane celowo, jest wygodnie, praktycznie i stylowo, ważną rolę odgrywają lampy. Dla wnętrza lampy to zawsze biżuteria. Warto wybrać te najlepsze do danego stylu.

Wnetrza hoteliWnetrza hoteli

6. JAK W DOMU

Aż chce się poczytać w łóżku : )

W tych wnętrzach postawiono na indywidualizm, podkreśla go obraz na ścianie, tapeta i szlachetne detale stolika przy łóżku, podczas gdy lampy idealnie oświetlają książkę 🙂 W takim hotelu, zaletą jest niepowtarzalność pokoi. Ręcznie robione poduszki, oryginalna narzuta, powodują, że tutaj chce się zostać.

Wnetrza hoteliWnetrza hoteli Wnetrza hoteli

7. ZASKOCZENIE

To wnętrze daje się zapamiętać! Przy okazji kilka przykładów na połączenie łazienki z pokojem, o czym rozmawialiśmy podczas seminarium. Zaskoczenie gości stało się motywem przewodnim aranżacji wnętrz.

Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli Wnetrza hoteli

Dobrze urządzony pokój to początek drogi, są jeszcze korytarze, restauracje, sale konferencyjne i salony kosmetyczne… tyle miejsc. Niech będą spójne, tak aby gość w każdym miejscu czuł, że jest w tym samym hotelu, aby czuł, że jakaś niewidzialna siła prowadzi go od recepcji do pokoi i dalej. Te czary to właśnie dobry projekt.

Kilka osób podczas odwiedzin w Strefie Designu Omii na targach WorldHotel, powiedziało, że w tej przestrzeni chce się posiedzieć dłużej. To super komentarz, dziękuję, dokładnie taki efekt chciałam uzyskać.

omii agata slomaomii agata sloma

Pokój hotelowy, który mogliście oglądać to efekt wielu tygodni pracy projektowej.

Na podłodze ułożyłam dwa rodzaje wykładziny dywanowej, jedną z żółtymi drobnymi elementami i drugą w delikatnych odcieniach szarości. Gdyby na całej powierzchni pokoju była tylko wykładzina żółto – szara, byłoby widać tylko podłogę. Szukając materiałów tapicerskich na siedziska znalazłam złotą mieniącą się tkaninę i już wiedziałam, że szezlong i wykładzina będą miały wspólny temat.

Do takiego rozkładu akcentów dobrałam gładkie granatowe zasłony, ciemnogranatowe matowe łóżko, a na małe fotele – dwie różne tapicerki, pasujące zarówno do łóżka, zasłon, jak i wykładziny.

Ściana przy łóżku potrzebowała rozjaśnienia, dlatego znalazła się na niej tapeta w jasno złocistym odcieniu z delikatnym połyskiem.

Podłogę do zaaranżowanej łazienki dobrałam tak, aby pozostała w harmonii z całością, dlatego była stonowana, z naturalnym rysunkiem drewna. Winylowe panele wyglądały tak dobrze, że kilka osób było przekonanych, że to naturalne drewno.

Lekkości całemu wnętrzu dodało szkło: z jednej strony delikatnie piaskowane z organicznym wzorem, z drugiej gładkie. Do łazienki wchodziliśmy przez przeszklone drzwi z delikatnych profili stalowych w grafitowym kolorze, oszklone z jednej strony szkłem fazowanym, z drugiej bez fazy. Dzięki temu mogliście zobaczyć jak inaczej układa się światło w obu rodzajach szyb.

Toaletka z okrągłym lustrem to mój pomysł na coś, czego nikt inny nie ma : ) Ciekawa jestem czy ktoś z Was zauważył, że mocowanie lustra do ramy było w kolorze miedzi, tak jak lampa powyżej?

Oświetlenie to kolejny temat. Lampa stojąca, biurkowa i dwa kinkiety przy wezgłowiu łóżka pochodziły z jednej kolekcji. Wszystkie wykończone w chromie, podobnie jak stolik kawowy. Perełką była lampa w łazience, biżuteria wyjątkowo pięknie kontrastująca z surową czarną konstrukcją stalową, na której zawisła. Najwięcej rozproszonego światła dawała wisząca lama w kolorze niebieskim, z dekoracyjnym białym wnętrzem. Widzieliście ją?

Rolę recepcji stoiska pełniła konsola, która z powodzeniem mogłaby być biurkiem w pokoju hotelowym. Jej drewniane nogi w ciekawej formie były w kolorze zbliżonym do koloru podłogi. Z tej samej serii pochodził jeden ze stolików przy łóżku, drugi stolik migotał złotym wykończeniem.

Dwa stoliki przy złotym szezlongu wykonane zostały z mosiądzu i szkła. Ulotne delikatne i dekoracyjne meble.

Pozostałe dodatki stanowiły lakierowane tace i pudełka, w gamie kolorów naszego pokoju hotelowego, czyli w odcieniach ciemnego błękitu.

To już prawie wszystko ! Do tego lekka i puszysta pościel, poduszki w odcieniu morskiej wody, narzuta na łóżko, dywan z prawdziwej wełny w kolorach morskiej zieleni poduszek i rozbielonego złota tapety, szklany flakon perfum, zapach świeżo zrobionej kawy…

W taki właśnie sposób można dobrze urządzić wnętrze i osiągnąć efekt “tutaj chce się dłużej zostać :)”

Zapraszam na koleje spotkania, po porady i po projekty wnętrz Waszych hoteli, restauracji, mieszkań i tego co Wam się wymarzy. Możecie też obejrzeć krótki FILM podsumowujący wystawę na targach https://www.youtube.com/watch?v=q6XU-FD2cY4

Pozdrawiam

Agata

Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony http://www.wallpaper.com/ i ze stoiska Strefa Designu Omii.pl