Jak wybrać drzwi? Do domu i hotelu

Dlaczego sekrety uciekają przez drzwi i jak temu zaradzić?

Zanim opowiem o tym, co warto wiedzieć, zanim wybierzecie drzwi, mała dygresja osobista. Właśnie wróciłam z wakacji. Gdy na hotelowym korytarzu piętro niżej ktoś rozmawiał przez telefon, słyszałam każde słowo i nie było mi do śmiechu. W hotelu bywam często, w domu zdecydowanie częściej 🙂 i lubię móc czasem porozmawiać przez telefon, tak aby nikt mnie nie słyszał!

Jak wybrać drzwi?

Przeczytajcie 🙂

Jak wybrać drzwi OMII

Drzwi chroniące sekrety

Troche informacji technicznych, abyście mogli je wykorzystać urządzając własny dom i hotel

Przypomnę, że najlepszym izolatorem dźwięków przenoszonych przez powietrze są materiały o dużej gęstości, po prostu im cięższe tym lepsze. Dlatego przez drzwi zbudowane z papieru będziemy słyszeć wiele słów. Przez drzwi zbudowane ze stali – usłyszymy najmniej. To skrajne przykłady, pomiędzy nimi jest sporo innych rozwiązań.

Drzwi z litego drewna

Jeśli chodzi o izolację akustyczną w domu, najlepiej sprawdzą się drzwi z litego drewna, płyty wiórowej lub HDF. Drzwi z litego drewna mają przy tym wadę – jak wszystko z litego drewna, mogą zmieniać swoje wymiary zależnie od wilgotności i temperatury otoczenia. Zimą, gdy ogrzewamy mieszkania, a powietrze jest suche, drewno wysycha. Gdy wilgoć wzrasta – drzwi rosną.

image

Drzwi zbudowane z płyty wiórowej  – pełnej lub z otworami

To dobre solidne rozwiązanie, przy czym akustycznie lepsze będą drzwi z płyty pełnej. Takie drzwi są lżejsze od tych z litego drewna oraz stabilne wymiarowo. Dobrą alternatywą jest też trzon drzwi zbudowany z twardej płyty HDF.

Im grubsza płyta skrzydła drzwi – tym bardziej izoluje od hałasu.

Jak wybrać drzwi OMII

Drzwi z tektury

Najgorsze i zdecydowanie nie polecam ich nikomu, to drzwi mające w środku tak zwany plaster miodu czyli tekturę. Jeśli chcecie wszystko słyszeć w drugim pokoju, wystarczy mieć takie właśnie drzwi z papieru. Tak wyglada tekturowy plaster miodu w drzwiach:

Jak wybrać drzwi OMII

Dookoła skrzydła

Kolejna ważna sprawa w akustyce drzwi to uszczelki i ich zamocowanie. Drzwi z atestem akustycznym mają nawet taki system uszczelek, w którym po zamknięciu drzwi dolna uszczelka opada na podłogę, uszczelniając szczelinę.

A co z drzwiami przesuwnymi?

Ładne są 🙂 Jeśli są zamocowane na ścianie, nie chowają się w niszy lub w kasecie w ścianie, to akustycznie przegrywają z drzwiami klasycznie otwieranymi. Z racji sposobu działania, mają wokoło szczeliny, nie izolują zatem dźwięku. Lepsze będą drzwi chowane w ścianie, mogą mieć wówczas uszczelki, bo skrzydło drzwi może przylegać do ściany lub do drugiego skrzydła.

Jak wybrać drzwi OMII

Dźwięki powietrzne, takie takie jak mowa, przenoszone są przez powietrze i każda szczelina jest mostem przenoszącym dźwięk. Otwory w drzwiach potrzebne są wówczas, gdy pomieszczenie za nimi wymaga dostępu powietrza, czyli łazienki, garderoby.

Czesto klienci pytają mnie dlaczego jest tak duża rozpiętość cen drzwi?

Teraz już wiecie, że wpływają na to materiały i konstrukcja drzwi. Na cenę ma też wpływ rodzaj wykończenia powierzchni skrzydła .

Wykończenie powierzchni drzwi

Od najbardziej popularnych laminatów, po droższe naturalne materiały, jak fornir drewniany lub kamienny (o kamiennym fornirze przeczytajcie tu https://omii.pl/fornir-kamienny/ ),  przez lakiery matowe i z połyskiem, w dowolnych kolorach, aż po skrzydła pomalowane farbą taką, jak ściany lub pokryte tapetą. Do malowania farbą, taką jak ściany i do tapetowania, przeznaczone są drzwi w ukrytej ościeżnicy.

W najtańszych drzwiach nadal można spotkać skrzydło pokryte nietrwałą folią w kolorze drewna lub innym.

Drzwi szklane

to jeszcze inny rodzaj skrzydeł. Ich akustyka zależy od grubości szyby i sposobu montażu. Zwykle słabiej izolują akustycznie pomieszczenia.

A to mój własny, ulubiony projekt drzwi:

Co to jest ramiak ?

Słowo to pojawia sie zawsze w sklepie, gdy zamawiajcie drzwi. Ramiak to ta część skrzydła, która biegnie po obwodzie, jest głównym elementem konstrukcji skrzydła drzwi i to w nim osadzone jest wypełnienie (papier, płyta wiórowa). Ramiak może być z litego drewna, często bywa z płyt z przetworzonego drewna typu MDF i HDF. Drewniany jest lepszy.

Wybierajcie drzwi z pełna świadomością do czego drzwi bedą służyć w Waszym domu lub innym miejscu, jakie mają zadanie do spełnienia.

W hotelu ważne są drzwi również w kontekście kategoryzacji, ale niezależnie od wymagań “gwiazdkowych” goście docenią szczelne drzwi.

Nie każde drzwi muszą być izolatorem dźwięków

Bywają drzwi, których zadaniem jest dzielenie wizualne przestrzeni, tylko wizualne. Warto wiedzieć jaki mamy wybór. Czasem w projekcie zadaniem drzwi jest odizolowanie zapachów z kuchni i wystarczy pojedyncza szyba w stalowej ramie.

Pozdrawiam i zapraszam! Zaglądajcie, kolejne ciekawe artykuły wkrótce 🙂

Agata

Wasza architektka