Ile kosztuje projekt wnętrz?

Wielu z Was pyta ile kosztuje projekt wnętrz u doświadczonego architekta.

Odpowiadam zatem wszystkim: to zależy od tego, na co się umówicie, od zakresu pracy. Projekt składa się z wielu elementów. Możecie umówić się na wszystkie, kilka lub jeden wybrany element – zależnie od potrzeb i możliwości. Zwykle na pierwszym spotkaniu opowiadam dokładnie o tym, z czego składa się projekt i ile kosztuje projekt wnętrza.

W skrócie wygląda to tak:

Możesz się umówić tylko na konsultację. Podczas godzinnego spotkania obejrzę projekt albo istniejący budynek, podpowiem jak zaaranżować przestrzeń, tak aby odpowiadała Twoim potrzebom. Zobaczysz jak wiele masz możliwości.

KONSULTACJA KOSZTUJE 600 – 1000 zł

Możesz zlecić wykonanie samej koncepcji projektu wnętrz. Zaproponuję Ci aranżację wnętrz, układ ścian, mebli, wyposażenie łazienek i kuchni, rozwiązania kolorystyczne, zaproponuję materiały wykończeniowe. Pokażę Ci podobne w stylu wnętrza, powstanie spójny obraz całości.

KONCEPCJA PROJEKTU WNĘTRZA zamawiana niezależnie od pozostałych elementow projektu, KOSZTUJE 80 zł/m2

Agata Słoma MoodboardAranżacja wnętrz Agata słoma Szkic Agata sloma

Kolejnym krokiem jest opracowanie projektu wykonawczego – to podstawa pracy wykonawców. Zawiera techniczne rysunki, precyzuje każdy element stałego wyposażenia (w tym meble wbudowane), stanowi wytyczne do instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, coraz częściej również klimatyzacji i inteligentnego sterowania budynkiem. Na bazie projektu wykonawczego możesz wybrać wykonawcę prac budowlanych. Elementem projektu wykonawczego jest zestawienie materiałów wykończeniowych.

Widoki ścian Agata słoma Projekt Agata słoma

PROJEKT WYKONAWCZY WNĘTRZA KOSZTUJE od 100 – 250 zł/m2

Architekt może dla Ciebie przygotować materiały przetargowe – gotowe do wysłania wykonawcom tabele materiałowe, z dokładną specyfikacją konkretnych materiałów i opisem rozwiązań.

PROJEKT PRZETARGOWY WNĘTRZA TO KOSZT DODATKOWY – do uzgodnienia, zależy od pozostałych zleconych prac.

Niezależnie od projektu prowadzony jest nadzór autorski nad pracami wykończeniowymi – to osobna umowa. Poprzednie pozycje nie są rozliczane godzinowo, zapłacisz za efekt pracy projektanta. Natomiast nadzór autorski rozliczany jest za wizytę na budowie.

KOSZT NADZORU AUTORSKIEGO może być wliczony w koszt projektu i zwykle obejmuje jedną wizytę w tygodniu na budowie. Jeśli budowa jest oddalona od siedziby projektanta o więcej niż np. 30 km, to projektant może poprosić o dodatkowe wynagrodzenie, wówczas koszt takiej wizyty to 200 – 300 zł. Nadzór autorski polega na bieżącej współpracy projektanta z wykonawcami, na kontroli wykonywanych prac. To również opiniowanie rozwiązań zamiennych do projektu, zgłaszanych przez wykonawców i Inwestora.

W obrębie każdego z wymienionych elementów projektu, możesz wskazać wybrane pomieszczenia, np. kuchnię, salon, łazienkę i ograniczyć projekt do tych pomieszczeń. Wszystko zależy od Ciebie. Niezależnie czy jest to projekt mieszkania, domu, biura, hotelu czy restauracji – elementy projektu są takie same. Zakres pracy to zawsze sprawa umowy. Moim zadaniem jest pokazanie Ci możliwości i konsekwencji decyzji projektowych. Urządzanie wnętrz to radość z tworzenia, ale też wielka odpowiedzialność. Korzystaj z całej wiedzy i doświadczenia projektanta, aby dostać wnętrze, jakiego pragniesz.

Jakiego TY pragniesz.

Ile kosztuje projekt wnętrza?

Podsumowując: koszty projektu za każdym razem będą dopasowane indywidualnie. Przy zleceniu całego zakresu prac u doświadczonego projektanta, koszty projektu wnętrz mieszkań kształtują się pomiędzy 150 – 300 zł/m2. Im większa powierzchnia, tym tańszy koszt 1 m2, przy czym projekt koncepcyjny stanowi około 40% wartości całego zakresu. Przy powierzchni przekraczającej 150 m2 stawki maleją.

Koszty projektów biur, restauracji, wnętrz komercyjnych kształtują się nieco inaczej i mają jeszcze większą rozpiętość kwot. Warto uzgodnić czy chcecie, aby architekt pomógł Wam wybrać również meble ruchome, dodatki (zasłony, poduszki, obrazki, lampy itp.). Od tego również zależy cena. Możecie też zamówić indywidualne projekty mebli.

W niektórych przypadkach dodatkowym kosztem może być konsultacja konstruktora lub projekt przebudowy konstrukcji. Dotyczy to sytuacji, gdy aranżacja wiąże się z ingerencją w elementy konstrukcji budynku.

projekty wnętrz

Projekty wnętrz użyteczności publicznej (restauracje, hotele, sklepy, biura, salony kosmetyczne itp.) wymagają dodatkowych uzgodnień z rzeczoznawcami Sanepidu, BHP, ochrony pożarowej, jeśli potrzeba – z technologiem produkcji żywności. Uzgodnienia to koszt niezależny od projektu. Zadaniem architekta jest poinformowanie inwestora o wszystkich wymaganych prawem budowlanym konsultacjach i zaprojektowanie wnętrz zgodnie z przepisami.

Wygodne i piękne może być już za chwilę.

Jeśli masz pytania, napisz na adres: agata.sloma@omii.pl Zapraszam do współpracy.

Powodzenia!

Agata

PS. O konsulatacjach możesz przeczytać też tutaj: http://omii.pl/konsultacje-architekta-wnetrz/

Napiszę wkrótce o tym, co dobrze jest uwzględnić w umowie z architektem i czego możesz wymagać od projektanta wnętrz. WPIS JUŻ GOTOWY: http://omii.pl/co-uwzglednic-w-umowie-z-architektem/

Zamieszczone projekty wnętrz i szkice: Agata Słoma