Spieki kwarcowe

Wszystko o spiekach kwarcowych, czego nie powie Ci sprzedawca ani reklama

Moja Klientka potrzebowała blat odporny na zarysowania, nie wchłaniający żadnych substancji. Blat, który będzie łatwy do utrzymania w czystości, na którym można będzie postawić gorący garnek zdjęty z palnika.

Idealny blat do kuchni poszukiwany !

W pierwszej chwili pomyślałam, że najlepszy będzie granit, który spełnia wszystkie wymienione wymagania, dodatkowo jest w 100% naturalny.

I wtedy na scenie pojawił się spiek kwarcowy

Spieki kwarcowe są od kilku lat mocno reklamowane. Czytamy, że powstają ze sprasowanych i wypieczonych minerałów, takich jak piasek kwarcowy, skały granitowe, iły łupkowe oraz ceramiczne pigmenty.

Czy ten opis przypomina Wam coś ?

Tak ! Spieki kwarcowe mają taki sam skład jak gres – bo są gresem : )

100 % naturalny materiał (kwarcowy), sprasowany i wypieczony (spiek) w bardzo wysokiej temperaturze.

Nazwę “spiek kwarcowy” wymyślili włosi, gdy ich znakomite fabryki zaczęły produkować gresy w bardzo dużych formatach i o wyjątkowo małej grubości. Z powodu grubości płyty są naklejane na siatki – rodzaj zabezpieczenia.

Z płyt spieków można zrobić blaty kuchenne, okładziny mebli, wyłożyć nimi podłogi i ściany. Nadają się też do zastosowania na zewnątrz, np. na podłogę tarasu i na elewacje. Występują w wielu kolorach, są błyszczące i matowe, gładkie i wzorzyste.

Wzór – podobnie jak w przypadku większości gresów – powstaje poprzez nadruk wzoru.

Spieki mają grubości 120 mm, 7 mm, 5 mm, 3 mm. Najgrubsze stosowane są na blaty, 5 mm na podłogi, 3 mm na okładziny ścian i inne pionowe powierzchnie, fronty mebli, drzwi itp.

 

Wróciliśmy na chwilę do kamieni naturalnych

Granit jest twardszy od marmuru i trudno go zarysować, jest odporny na wysokie temperatury.
A jak z utrzymaniem w czystości? Granitowy blat wystarczy myć na bieżąco ciepłą wodą, w przypadku większych zabrudzeń można użyć płynu do mycia naczyń. Należy unikać środków chemicznych, szczególnie tych zawierających kwasy, ponieważ mogą zmatowić kamień. Granit impregnujemy raz na rok – tak poleca każdy dostawca kamienia. Impregnacja dodatkowo zabezpiecza granit przed przebarwieniami i nadaje połysk.

Dlaczego nie blatu z marmuru? Ponieważ marmur łatwiej uszkodzić – a wymagania były konkretne.

Mam blaty z marmuru od kilkunastu lat. Lubię w nich to, że nie są idealne i zmieniają się z czasem. W kuchni największe szkody robi cytryna. Wino i kawa zmywanie na bieżąco nie zostawiają śladów, a sok z cytryny matuje blat i przypomina o kolejnej impregnacji. Na blacie marmurowym w łazience mogą być widoczne osady z mydła.

Czy spieki kwarcowe są lepszym materiałem na blaty niż granit?

O spiekach warto wiedzieć, że:

1. Obróbka, z racji twardości, jest trudna, wymaga przeszkolonej ekipy i specjalistycznego sprzętu – rosną koszty.

2. Występuje w płytach o wymiarach 1 x 3 metry. Aby wykonać nawet mały element, należy kupić całą dużą płytę. Z drugiej strony można mieć podłogę i ściany z takich bardzo dużych płyt.

3. Aby uzyskać efekt blatu o grubości 4 cm należy doliczyć pod-konstrukcję pod płyty.

W kuchni mojej Klientki koszt wykonania blatów ze spieków znacznie przewyższył koszt kamiennych blatów. Po analizie wielu czynników zdecydowaliśmy się wspólnie na blaty z… laminatu kompaktowego. Efekt pokażę Wam już niedługo, ciekawa jestem Waszych wrażeń.

Decyzja została przemyślana w oparciu o solidną wiedzę.

 

Nie zapominam o gresach, niezależnie jak się nazywają : )

Może znajdą się w kolejnym projekcie? Jak nie w kuchni to w łazience 🙂

Pozdrawiam

Agata