Słyszysz rozmowę sąsiadów? Ambitny uczeń gry na fortepianie mieszka obok? Lubisz słuchać innej myzyki niż dziecko? Dziś o tym, jak wyciszyć ściany!
O akustyce pomieszczeń pisałam wcześniej https://omii.pl/jak-wyciszyc-mieszkanie/ , a dziś więcej szczegółów o tym jak wyciszyć ściany. Temat cieszył się dużym zainteresowaniem podczas niedawnego spotkania z właścicielami hoteli, a dotyczy tak samo mieszkań i domów, więc uporządkuję wiedzę na ten temat.
Trzy zagadnienia:
1. Jak wyciszyć ściany – czym różni się izolacja pomieszczenia od poprawienia warunków akustycznych?
2. Z czego zrobić izolację ścian i jak prawidłowo ją zamontować.
3. Drzwi akustyczne.
1. Wyciszyć ściany – słyszeć wyraźniej głos w pomieszczeniu, czy odizolować się od sąsiadów ?
Poprawa warunków akustycznych w pomieszczeniu oznacza, że będziemy lepiej rozumieć mowę, że muzyka będzie brzmiała milej dla uszu. Istotą poprawienia warunków akustycznych jest zmniejszcenie ilości odbić dźwięków od twardych powierzchni. Najprościej mówiąc, należy w tym celu dodać miękkich elementów. Świetnie sprawdzą się mięsiste zasłony, poduchy, tapicerowana miękka kanapa i fotele, a nawet tapeta strukturalna. Kolejnym krokiem może być dodanie miękkich paneli na ścianie, co jest szczególnie użyteczne w dużych otwartch przestrzeniach.
Znaczenie ma też sufit i podłogi. Jeśli mamy podłogę twardą, z płytek ceramicznych lub drewna, przyda się miękki dywan, przy czym drewniana podłoga jest znacznei lepsza akustycznie od podłogi z ceramiki lub kamienia. Jeśli w pomieszczeniu jest sufit podwieszony, jak często dzieje się w korytarzach i biurach, wybierzcie płyty z wełny mineralnej lub wełny drzewnej, zamiast zwykłych twardych płyt.
Spotkacie też płyty gipsowo- kartonowe z otworami, służą one zarówno do położenia na ścianach, jak sufitach i poprawiają wyraźnie komfort akustyczny wnętrza. Możecie je wybrać, jeśli pasują Wam do wystroju takie otwory.
Jeśli w pomieszczeniu chcemy słyszeć mniej dźwieków dochodzących z zewnątrz – mówimy o izolacji akustycznej pomieszczenia. Im materiał na ściany i podłogi ma większą gęstość, tym lepiej izoluje dźwięki. Im przegroda waży więcej, tym lepiej. W przypadku stropów żelbetowych mają one zwykle wystarczającą grubość, aby dobrze izolować akustycznie. Przy stropach drewnianch lub ceramicznych (to te zwane stropami Kleina), izolacja akustyczna może wymagać poprawy.
2. Jak pozbyć się dźwięków zza ściany – czyli poprawić izolację akustyczną ścian?
Sposób pierwszy – można dobudować przedściankę z pełnej cegły – cegła pełna to dobry izolator dźwieków (w przeciwieństwie do cegły z dziurami w środku).
Sposób drugi – można zamontować przedściankę ze specjalnej akustycznej płyty gk. Wyższość płyty nad cegłą jest taka, że zabiera mniej miejsca i łatwiej ją zamontować. Dodatkowy argument to waga – ściana żelbetowa o grubości 18 cm ma izolacyjność akustyczną 60 dB i waży około 400 kg/m2, a ściana z g-k o tej samej izolacyjności akustycznej ma szerokość 15,5 cm i waży około 47 kg/m2.
Do wyboru mamy kilka płyt od wiodących producentów. Popularny Knauf produkuje płyty nadające się na takie przedścianki: Diamant, Silentboard, Piano. Największą gąstość ma Silentboard, potem kolejno Diamant i Piano. Istotny jest montaż na specjalnych podkładkach gumowych, uszczelniony po obwodzie taśmą akustyczną, opisany szczegółowo tutaj: http://knauf.pl/porady/montaz-przedscianki-z-plyt-g-k-krok-po-kroku
Tak przy okazji, tasmy akustyczne świetnie sprawdzają się w wielu sytuacjach. To niewielki wydatek, a bardzo może poprawić komfort. Taka samoprzylepna taśma dodatkowo ogranicza przenoszenie drgań i wibracji. Zwykle stosuje się ją na połączeniach ścian działowych z nośnymi.
W przypadku ścian bardzo ważne jest aby ich nie dziurawić, jeśli akustyka ma znaczenie. Każdy otwór, na przykład na gniazdko elektryczne, obniża izolacyjność ściany. Nawet przez żelbetową ścianę możemy słyszeć sąsiada, jeśli mamy po obu stronach gniazdka elektryczne, włączniki itp.
3. Najwięcej dźwięków dociera przez drzwi
Najsłabszym ogniwem izolacji akustycznej pomieszczenia są drzwi i okna. Producenci okien nie mają obowiązku podawania izolacyjności akustycznej okien, normy techniczne nie podają precyzyjnie sposobów jej mierzenia. Dlatego też trudno jest porównać okna pod względem akustyki. W centach miast, gdzie hałas moża być uciążliwy, proponuję sprawdzić precyzyjnie konkretny typ okna z pomocą specjalisty.
Wiekszość producentów drzwi nie podaje ich izolacyjności akustycznej. Oznacza to, że stanowią one znikomą izolację. O takich drzwiach z papierem w środku pisałam tu: https://omii.pl/jakie-kupic-drzwi/ . Należy więc szukać drzwi z podanym parametrem akustyki. Podaje go coraz więcej firm, najbardziej znane to Porta, Pol-Skone, InterDoor. Najważniejszy jest środek drzwi, materiał, z którego zrobione jest skrzydło oraz uszczelki po obwodzie. Takie uszczelki zamontowane są na stałe w przylgach (to ten fragment ościeżnicy do której dotyka skrzydło po zamknięciu), a na dole uszczelka jest ruchoma i opada po zamknięciu drzwi. Drzwi bezprzylgowe mają automatycznie słabszą izolacyjność akustyczną.
Co zrobić gdy drzwi już mamy? Czy da się je udoskonalić akustycznie?
Najprościej jest zastosować opadający próg. Jeśli dodatkowo drzwi mają konstrukcję przylgową, możemy dodać uszczelki po obwodzie skrzydła drzwi. Nawet gdy dodamy do skrzydła stalową płytę lub inny materiał podnoszący ciężar drzwi, nadal wokoło pozostaną szczeliny, tzw. mostki akustyczne. 100% skuteczności da tylko wymiana.
Drzwi przesuwne są trudniejsze do wyciszenia. Jeśli są chowane w kasecie – jest większa szansa, że da się je wyciszyć.
Życzę Wam cichych sąsiadów!
Zawsze warto porozmawiać, bo jeśli uczeń szkoły muzycznej poprawi sobie komfort akustyczny w pokoju za pomocą paneli, to my też na tym skorzystamy 🙂 gdyż część dźwięków zostanie pochłonięta przez miękkie okładziny ścian.
Jeśli właśnie urządzacie swój dom lub mieszkanie, sprawdźcie, może gdzieś warto poprawić izolację ściany, aby później hotel nie był jedynym wyjściem…
Pozdrawiam ciepło
Agata